Si t’ia dilni nė krye me njerėzit negativė

Shko poshtė

Super Si t’ia dilni nė krye me njerėzit negativė

Mesazh nga Nora prej Sun May 22, 2011 8:06 pmSecili prej nesh nė ndonjė moment tė jetės ka pėrhapur energji negative, sepse ka qenė i padisponuar apo nervoz. Megjithatė, ka njerėz tė cilėt vazhdimisht janė negativė, prandaj personat “normalė” thjesht e kanė tė pamundur tė mbijetojnė nė afėrsi tė tyre. Ja disa kėshilla se si tė provoni t’i dispononi, ose thjesht t’i duroni mė lehtė.

Bėhuni informativ - Mund t’i thoni dikujt se sillet negativisht, vetėm nėse kėtė gjė e bėni nė mėnyrė tė matur dhe tė pjekur. Njerėzit negativė zakonisht janė njerėz shumė tė ndjeshėm, tė cilėt mė sė shpeshti pėr shkak tė pasigurisė marrin qėndrim defansiv e edhe nė provokimin mė tė vogėl reagojnė ashpėr. Nėse nuk dėshironi dramė, mos sulmoni. Nė mėnyrė tė qetė informojini pėr atė se si ndikon nė ju kur ai apo ajo bėn ndonjė gjė tė caktuar. Jini specifik, mos i pėrgjithėsoni gjėrat dhe mos harroni tė jeni taktik.

Biseda pozitive - Shpesh mund tė ndikoni te njerėzit e tjerė mė qėndrimin tuaj pozitiv. Bėhuni pozitiv, nė vend se tė koncentroheni nė disponimin e keq tė dikujt tjetėr. Ndoshta do tė arrini qė edhe ata fytyrėngrysur t’i dispononi me disponimin tuaj tė mirė dhe tregoni qė qėndrimi negativ nuk ēon askund.

Nxitja - Mund tė jetė e vėshtirė, por njė nga kėshillat mė tė mira pėr ata qė duhet tė jetojnė apo tė punojnė me persona negativė ėshtė qė t’i mbysni me mirėsi. Mundohuni t’u thoni diēka tė bukur dhe gjithmonė mendoni pėr atė qė ndoshta personi ėshtė duke kaluar nėpėr njė periudhė tė vėshtirė, dhe ju nuk dini asgjė pėr kėtė gjė. Kujtohuni qė ēdokush ka tė drejtė pėr tė pasur ditė tė keqe: ndoshta me tė vėrtetė nuk mendojnė tė sillen ashtu si sillen, por ju jeni gjetur pranė tyre.

Bėhuni tė dobishėm - Ofroni ndihmė, sepse nganjėherė pikėrisht kjo i ēarmatos. Personat negativė shpesh janė tė frustruar pėr shkak tė ndonjė problemi tė cilin ndoshta pikėrisht ju mund ta zgjidhni. Madje edhe kur nuk jeni tė afėrt, fakti qė ofroni ndihmė do tė bėjė tė mos ndihen tė vetmuar.

Jini diskret - Njerėzit me disponim tė keq shpesh mund tė lėndohen jashtėzakonisht lehtė. Nėse gjithsesi duhet tė diskutoni, bėjeni kėtė gjė nė katėr sy, kurrsesi para njė grumbulli tė njerėzve tė tjerė.

Linja e rezistencės mė tė vogėl - Nėse dikush ėshtė vazhdimisht negativ, qoftė nėse bėhet fjalė pėr fėmijėn, njė vartės, koleg apo mik, nuk duhet qė pėr shkak tė kėsaj t’u ofroni mė shumė kujdes, t’i merrni me tė mirė apo tė lėshoni pe. Ky ėshtė shpėrblim, dhe ju nuk duheni ta shpėrbleni sjelljen e keqe. Veēanėrisht nėse qėndrimi negativ i atij personi ndikon te njerėzit e tjerė.

Shmanguni - Fatkeqėsisht, ndonjėherė personat negativė nuk janė nė gjendje ta largojnė qėndrimin e tyre negativ. Nė kėtė rast, mė sė miri pėr ju ėshtė t’i shmangni njerėzit me qėndrim tė keq sa mė shumė qė ėshtė e mundshme. Kur kuptojnė qė do tė mbeten vetėm, le tė mbushen mend. Tė tjerėt, megjithatė, vazhdojnė tė akuzojnė gjithēka rreth vetes pėr problemet e tyre. Nuk ka arsye qė tė bėhen problemi juaj.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi