A duhet mbajtur teshtima?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super A duhet mbajtur teshtima?

Mesazh nga Nora prej Wed May 25, 2011 7:03 amMė shumė se njė e treta e femrave e mban teshtimėn pėr arsye edukate. Teshtima konsiderohet si jo elegante, veēanėrisht kur je nė shoqėri. Por, gabim nga kėndvėshtrimi mjekėsor.
Nė kėtė mėnyrė krijohet presion nė sinuse, i cili i shtyn agjentėt e sėmundjes nė sinuse apo madje nė drejtim tė veshit tė mesėm. Aty mund tė krijohet njė inflamacion. Vetėm kush teshtin me njė ‘apshu’ tė fortė, shporr mikrobet nga hunda. Megjithatė, duhet qė personi i sėmurė tė bėjė kujdes gjatė teshtimės duke kthyer kokėn nė anėn tjetėr dhe duke pėrdorur njė shami hundėsh. Pėrndryshe viruset lėshohen si raketė pėr disa metra nė dhomė.
Mjekėt kėshillojnė tė vėrehen mire sekrecionet e hundės. Nėse ato janė tė verdha apo tė gjelbra, mund tė tregojnė pėr njė infeksion bakterial. Atėherė duhet mjeku. Shfryrjen e hundės bėjeni lehtė, pa shumė presion. Mbani njė vrimė tė hundės mbyllur. Duhen larguar sekrecionet qė mund tė largohen lehtė, pa ushtruar shumė presion. Presioni i lartė mund tė ēojė sekrecionet e ngarkuara me viruse nė ēdo tė shfryrė, drejt sinuseve.
Fatkeqėsisht, kalimi i njė viroze nuk tė bėn imun ndaj tė tjerave.
Ka rreth 200 viruse tė ndryshme, tė cilat konsiderohen si shkaktar sėmundjesh. Nėse trupi sapo ka luftuar me sukses njė virus, mundet qė teorikisht, tė ndjekė menjėherė njė infeksion tjetėr me njė lloj tjetėr virusi.
Mbrojtja mė e mirė nga riinfektimi ėshtė forcimi i sistemit imunitar. Dhe kjo arrihet me anė tė njė ushqimi tė pasur me vitamina dhe sa mė shumė lėvizje.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi