Lulet e padėshiruara nė dhomėn e ditės

Shko poshtė

Super Lulet e padėshiruara nė dhomėn e ditės

Mesazh nga ditush prej Wed May 25, 2011 3:38 pmGabimi mė i shpeshtė me rastin e zgjedhjes sė luleve pėr dhomėn e ditės janė lulet e thata. Ato kryesisht janė buqete tė cilat i marrim si dhuratė dhe i ruajmė, sepse kanė vlerė sentimentale.
Lulet e thata janė tė pajetė, tė vdekura dhe nuk kanė energji, andaj nuk e kanė vendin nė hapėsirėn ku jetojmė. E vetmja lule e thatė e dėshirueshme ėshtė livanda, e cila thahet, paketohet nė qese tė vogla basme apo grihet dhe vendoset nė enė qelqi. Aroma e saj e kėndshme ndikon pozitivisht nė relaksimin e njerėzve tė shtėpisė.

Gabimi tjetėr janė kaktuset atraktivė dhe ekzotikė tė cilėt na joshin me format e llojllojshme tė tyre, me madhėsinė dhe me mėnyrėn e lulėzimit. Mirėpo, tė gjitha lulet me ferra dhe gjilpėra janė tė padėshirueshme. Kjo gjithashtu ka tė bėjė edhe me lulet tė cilat kanė gjethe nė formė shpate, tė mprehta, si p.sh. palma. Ato me “shigjetat” e tyre nė hapėsirėn ku banojmė lirojnė vibracione dhe energjinė e hapėsirės e bėjnė tė duket agresive.

Pastaj, lule bonsai ndikon jashtėzakonisht dėmshėm nė cilėndo hapėsirė banimi, sepse ėshtė bimė e madhe, dru i madh nė pamje miniaturale. Nė listėn negative janė edhe tė gjitha llojet e palmave, agava, druri i jetės (Yucca), dracaena, diffenachia (pėr shkak tė fletėve helmuese), pastaj lulet qė degėt i lėshojnė teposhtė, sepse simbolizojnė rėnie, prapambetje.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi