Dietat kimike - njė rrezik pėr organizmin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Dietat kimike - njė rrezik pėr organizmin

Mesazh nga ditush prej Wed May 25, 2011 3:39 pmNė pėrgjithėsi, dietat kimike lodhin dhe dobėsojnė metabolizmin. Personi vėrtet qė mund tė humbasė nė peshė, po kjo humbje peshe ėshtė e pėrkohshme, sepse konsiston nė humbjen e lėngjeve dhe masės muskulore dhe jo tė yndyrave.
Tė gjitha dietat kimike mbėshteten nė eliminimin e karbohidrateve dhe nė shtimin e proteinave dhe yndyrave. Si rezultat, kemi formimin e trupave ketonike nė organizėm

Kjo ndodh sepse, pėr shkak tė mungesės sė karbohidrateve, organizmi pėrdor yndyrat pėr tė prodhuar energji. Trupat ketonike mund tė tronditin ekuilibrin acido-bazik dhe tė drejtojnė nė shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės, akoma edhe nė vdekje.

Dietat kimike mund tė shkaktojnė probleme edhe nė funksionimin e veshkave, pėr shkak tė pėrmbajtjes sė tyre tė lartė nė proteina. Gjithashtu vėshtirėsojnė edhe sistemin e frymėmarrjes dhe shtojnė rrezikun e shfaqjes sė diabetit tė tipit 2.

Komuniteti shkencor ndėrkombėtar ėshtė kundėr kėtyre dietave, dhe kėshillon konsumimin ditor tė frutave dhe perimeve dhe mė rrallė atė tė mishit.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi