Kryeministri kėrkon pėrfundimin e privatizimit

Shko poshtė

Super Kryeministri kėrkon pėrfundimin e privatizimit

Mesazh nga ditush prej Wed May 25, 2011 4:21 pmKryeministri Sali Berisha tha tė mėrkurėn nė mbledhjen e qeverisė se procesi i privatizimit ėshtė jetik pėr luftėn kundėr korrupsionit dhe zhvillimin e njė ekonomie konkurruese.
Kryeministri tha se ky proces ka njė rėndėsi tė jashtėzakonshme dhe kėrkoi qė gjysma e vitit tė jetė vendimtare pėr mbylljen e suksesshme tė tij. “Ajo cfarė ka mbetur nė aksionet apo asetet e koorporatave duhet tė shitet. Ky duhet tė jetė dhe jam nė dijeni se ministria e Ekonomisė ka kontraktuar shumė muaj mė parė konsulencėn mė tė mirė botėrore”, tha zoti Berisha.

Ai tha se nė proces privatizimi janė edhe 1280 objekte dhe nė rastet kur kanė pronarė, pronarit do t’i respektohet e drejta e parablerjes, ndėrsa tė tjerat do tė privatizohen nė pėrputhje me rregullat.

Kryeministri shtoi se Shqipėria ėshtė vendi me sektorin publik mė tė vogėl ne Europė dhe nė tėrėsi, prodhimi i brendshėm nė masėn 84 pėrqind, vjen nga sektori privat. “Shqipėria do ketė si pronė publike, digat e mėdha, shkollat, spitalet, parqet kombėtare e tokat pa pronarė, tė tjerat do tė jenė tėrėsisht nė zotėrimin administrimin, menaxhimin e sektorit privat”, tha zoti Berisha duke shtuar se kjo do e bėjė ekonominė shumė konkurruese.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi