Zgjimi herėt nė mėngjes ndikon nė imunitetin tuaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Zgjimi herėt nė mėngjes ndikon nė imunitetin tuaj

Mesazh nga Nora prej Sun May 29, 2011 10:06 amEkspertėt pohojnė se njerėzit qė zgjohen dhe duhet tė punojnė qė nė orėt e para tė mėngjesit, janė mė tė ekspozuar ndaj sėmundjeve stinore dhe djersitjes, se personat qė zgjohen mė me ngadalė.

Njė studim i kryer mbi sportistė dhe njerėz qė zgjohen herėt, tregon se sasia e kortizolit, respektivisht hormonit tė stresit i cili dobėson sistemin imunitar tė organizmit ėshtė shumė mė e madhe tek sportistet qė ushtrohen herėt nė mėngjes, ata qė vrapojnė, si dhe tek njerėzit qė nxitojnė pėr nė punė.

“Rezultatet e kėtij studimi treguan se koha optimale pėr ushtrime nė fakt ėshtė pjesa e ditės e cila shkakton efektin mė tė vogėl tė zvogėlimit tė imunitetit, apo mbrėmja”, deklaroi dr. Ligeri Dimitry nga Universiteti Brunel nė Anglinė Jugore.

Nė kėtė studim, tė publikuar nė mediat britanike pėr mjekėsi sportive, dr. Dimitry dhe kolegėt e tij veēojnė se ata studiuan efektet e programeve tė ushtrimeve tė mėngjesit dhe mbrėmjes, mė 14 notues tė dalluar.

Ndėrkohė, ekspertėt thonė se pas sforcimeve dhe zgjimit pa u ngopur mirė me gjumė, ulet imuniteti i personit duke sjellė si rezultat edhe shpėrqendrimin.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi