Interneti u shėrben atyre qė frikėsohen

Shko poshtė

Super Interneti u shėrben atyre qė frikėsohen

Mesazh nga Nora prej Tue May 31, 2011 6:05 amNė ambientet e ndryshme mjekėsore tashmė ėshtė vendosur termi ‘cyberhondria’ qė nėnkupton obsesionin e njerėzve pėr tė vėrtetuar simptomat e tyre nė internet nga frika pėr ndonjė sėmundje apo nga vdekja. Interneti ėshtė i pėrsosur pėr hipokondrėt (personat qė mendojnė se vuajnė nga ndonjė sėmundje), sepse ėshtė i pasur me informata.
Llogaritet se gjysma e banorėve tė Bashkimit Evropian informohet pėr shėndetin e vet dhe kėrkojnė informata mjekėsore pėrmes internetit.

Mjekėt gjermanė vlerėsojnė se ekzistojnė rreth shtatė pėr qind e njerėzve tė cilėt ankohen pėr sėmundje qė nė fakt nuk i kanė dhe tė cilėt janė tė ngarkuar nga frika e vazhdueshme nga simptomat e ndryshme. Kėtyre njerėzve u shėrbejnė portalet e ndryshme nė internet pėr tė marrė sa mė shumė informata pėr simptomat dhe sėmundjet.

Instituti gjerman pėr mjekėsi sociale njofton se rreth 70 pėr qind e gjermanėve kanė kėrkuar ndihmėn e mjekut vetėm nė gjendje “absolutisht tė domosdoshme”, pėrndryshe ata dinė vetė pėr gjendjen e tyre, falė internetit.

Hipokondria ėshtė gjendje nė tė cilėn personat janė tė bindur ose shumė tė frikėsuar se vuajnė nga ndonjė sėmundje. Te kėta njerėz sėmundja nuk ėshtė e pranishme, porse ata gjithmonė i shmangen diagnozave mjekėsore dhe mundohen qė vetė tė gjejnė shkaktarėt e “sėmundjes” sė tyre

Frika nga sėmundjet shfaqet edhe te meshkujt edhe te femrat nė tė gjitha moshat, madje edhe te fėmijėt. Hipokondria ka shkaktarė tė shumtė, ndėrsa nė kohėn moderne, kur njerėzit janė bėrė thuajse tė varur nga interneti, duke marrė informacione tė pafiltruara, ata bėhen gjithnjė e mė tė pasigurt dhe shqetėsohen gjithnjė e mė shumė pėr shėndetin e tyre.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi