8 or gjum jan t domosdoshme

Shko posht

Super 8 or gjum jan t domosdoshme

Mesazh nga Nora prej Tue May 31, 2011 1:20 pmOrt e pakta t gjumit jan t dmshme pr shndetin dhe do t ndikojn n jetgjatsin tuaj.

Gjumi i shkurtr, sipas "Sleep Foundation of America", shoqrohet me rreziqet si: rritje e rrezikut nga aksidentet automobilistike, rritje n indeksin e mass trupore - obezitet i shkaktuar nga privimi i gjumit q sjell si rezultat rritje t oreksit, rritje e rrezikimit nga diabeti dhe problemet e zemrs, ul aftsin pr t kushtuar vmendje dhe rrit rrezikun e kushteve psikiatrike (depresion, abuzim me substanca t paligjshme etj.).

Studimet tregojn se gjumi i shkurtr ose i shqetsuar ndikon n humor, pun, vigjilenc dhe mund t rezultoj n lndime t rnda.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi