Telefonat celularė rrisin rrezikun nga kanceri

Shko poshtė

Super Telefonat celularė rrisin rrezikun nga kanceri

Mesazh nga Nora prej Wed Jun 01, 2011 8:59 amPėrdorimi i telefonit celular rrit rrezikun e prekjes nga kanceri i trurit apo lloje tė tjera, prandaj pėrdoruesit duhet tė kenė parasysh mėnyrat pėr tė minimizuar ekspozimin ndaj tyre. Ky ėshtė konstatimi i ekspertėve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, i bėrė publik gjatė njė konference pėr shtyp kėtė tė martė.

Njė grup prej 21 shkencėtarėsh, nga 14 vende tė botės gjatė njė takimi tė pėrbashkėt dolėn nė pėrfundimin dhe sugjeruan qė telefoni celular tė klasifikohet si “kancerogjen”. Por sipas tyre, duhen ende studime pėr tė mbėrritur tek njė pėrgjigje mė e saktė dhe e plotė.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė kishte thėnė mė parė se nuk kishte prova tė qarta nėse kishte lidhje mes telefonit celular dhe kancerit.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi