Rrezitja shton pjellorinė

Shko poshtė

Super Rrezitja shton pjellorinė

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 02, 2011 6:18 amShkencėtarėt danezė kanė zbuluar njė lidhshmėri ndėrmjet rrezitjes dhe fertilitetit mashkullor.

Ata kanė vėrejtur se meshkujt tė cilėt kanė mungesė tė vitaminės D nė organizėm kanė mė shpesh probleme me sterilitet. Kjo vitaminė prodhohet me rrugė natyrore si reaksion i ekspozimit tė lėkurės ndaj rrezeve tė diellit.

Hulumtimi nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 300 meshkuj sterilė, ka treguar se 44 pėr qind prej tyre kishin pasur nivel tė ulėt tė vitaminės D, ndėrsa ata me nivelin mė tė ulėt kishin spermatozoide tė kualitetit mė tė dobėt.

Shkencėtarėt besojnė se rrezitja shton absorbimin e kalciumit, i cili ėshtė thelbėsor pėr lėvizjen e spermatozoideve.

Ky studim ka treguar se rrezatimi ėshtė bari mė i lirė, mė efikas dhe mė i sigurt pėr pjellorinė mashkullore. Autorėt e studimit thonė se normalizimi i nivelit tė vitaminės D rrit pėr 15 pėr qind mundėsinė e fekondimit natyror.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi