Lirohen ushtarėt polakė nga akuzat pėr krime lufte

Shko poshtė

Super Lirohen ushtarėt polakė nga akuzat pėr krime lufte

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 02, 2011 6:36 am


Shtatė ushtarė polakė tė akuzuar pėr krime lufte nė Afganistan janė shpallur tė pafajshėm nga njė gjykatė ushtarake e Polonisė. Gjykimi thuhet tė jetė i pari nė Evropė pėr krime lufte qė pėrfshinė trupat qė luftojnė kundėr talibanėve.
Gjykatėsi ka thėnė se prokurorėt nuk kanė prezantuar dėshmi tė mjaftueshme qė do e verifikonte se ushtarėt kanė kryer krime lufte, njofton Radio Evropa e Lirė. Gjashtė civilė kanė vdekur kur ushtarėt kanė hapur zjarr me mortaja dhe armė automatike nė njė fshat tė jug-lindjes sė Afganistanit.

Prokurorėt kanė thėnė se vrasjet kanė qenė “njė veprim i qėllimshėm” dhe kanė kėrkuar dėnimin me burg nga 12 vjet pėr tė akuzuarit. Por ushtarėt, pjesėtarė tė trupave tė NATO-s, kanė thėnė se ata kanė qenė duke u kundėrpėrgjigjur ndaj njė sulmi tė talibanėve. Mirėpo sipas prokurorėve gjuajtja ka ndodhur disa orė pasi polakėt iu kanė pėrgjigjur sulmit tė talibanėve. Procesi gjyqėsor kishte nisur qė prej shkurtit tė vitit 2009.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi