Dafina Zeqiri – Biografia

Shko poshtė

Super Dafina Zeqiri – Biografia

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 02, 2011 7:15 pmDafina Zeqiri me nofken Duffy’e lindi ne Varberg, por u rrit ne qytetin e Malmo ne Suedi. U interesua per muzikėn dhe duke u inspirur prej nėnės se saj (Njėkohėshisht kėngėtare e famshme ne Kosovė).

Duke nisur si shkrimtare tekstesh tashmė Dafina ka arritur tė bėhet njė ndėr kėngėtaret mė tė njohura. E kėshtu as medaljet s’mungojnė pėr ketė talent te ri:

Nė vitin – 2007 :
Fitoi nė Polifest, me kėngen “Rrallė e pėrmallė“!

Ndėrsa nė vitin – 2008:
Dafina bėri njė BOOM tjetėr nė Polifest me kėngėn “Adios” dhe u shpėrblye me ēmimin e publikut qė ky ēmin sigurisht qe do tė thotė shumė pėr njė kėngėtar !
Po nė vitin 2008, lėshoi nė treg albumin e saj tė parė me titull “KnockDown”.
Vijon pjesėmarrja nė Kėngen Magjike 2008 ku mori ēmimin “Magjia e Parė” me kėngen “Bateritė”!, kėng kjo e cila u pėlqye mjaft shumė nga tė gjithė .

Kurse nė vitin – 2009:
Fama e saj u shtua pas gares se kėrcimeve nė “Op Labi Party (Viti i ri 2009)” ku Dafina fitoi garėn karshi kėngėtareve mė tė njohura nė Kosovė, pasii qė kėrcimi i saj ishte vėrtet mahnitės!

Nė vitin 2009 suksesi vazhdon me dy bashkėpunime mjaft tė mirėpritura nga publiku me kėngėtarėt e njohur si Blero & F-Kay nė kėngėn “La vida Loca” dhe me Capital T & 2po2 “Shumė Nalt”. Tė dyja kėngėt u shėndėrruan nė hitet e verės 2009.
Nė Maj tė vitit 2009 fitoi ēmimin “Best RNB” nė Top Fest 6 me kėngėn “Dua qė ta di” kėng e cila pati njė sukses mjaft tė madh ku mė pas Duffy`e i realizoi edhe Remix-in kėsaj kėnge tė cilen e bėri Dj i mirėnjohur Dj-Zap.
Nė Gusht, u shpall “Femra Superstar 2009″ nė Teksteshqip.com

Nė Shtator, mori pjesė nė Polifest me kėngen “Amazing Girl” dhe fitoi ēmimin e publikut pėr tė tretėn herė.
Gjatė vitit 2009 2 videoklipe shumė tė sukseshme: “Shumė Larg” (Pulla Pictures) dhe “Amazing Girl” (Entermedia).

Ne shkurt 2010, Dafina ka deshmuar se ka nje vokal te mrekullueshem duke kenduar live ne RTK `Oxygen` ku kendoi dy kenge. Ne shqip `Kenga qe ta kendova` dhe ne anglisht “Stupid in love”. Pas ketij emisioni, Dafina Zeqiri udhetoi per ne Australi per te xhiruar klipin e kenges me te re ne gjuhen angleze “ROCK THIS CLUB”.

Videoklipi i kėngės “Amazing Girl” nga Dafina Zeqiri ishte fituesi kryesor i edicionit tė sivjetshėm tė Videofestit Muzikor, duke rrėmbyer edhe ēmimin pėr videospotin mė tė mirė, ‘Best of All’.

Dafina Zeqiri bashkėpunoi me producentin e Cameron Diaz, apo me koreografin e Britney Spears, nė videoklipin e kėngės “Rock this club”. Sė fundmi ka lanēuar klipin e kėngės “Rock this club”, njė kėngė nė gjuhėn angleze pasi sic shprehet ajo “cdo kėngėtar e ka ėndėrr qė kėngėt e tij tė transmetohen dhe nė stacione tė huaja”. Zeqiri rrėfen nė intervistė se pėr kėngėn e re, producenti Shaneal sė bashku me kompozitorin qė ka finalizuar kėngėn, Lazi Boi, kanė bashkėpunuar mė parė me kėngėtaren e mirėnjohur Rihanna.
“Janė tė shumtė njerėzit tė cilėve u detyrohem njė faleminderit tė madhe: i pari dhe mė i rėndėsishmi ėshtė Krenari (Keni), qė mė ka ndihmuar pafundėsisht shumė, si dhe shumė njerėz tė tjerė, tė afėrm e miq tė tij”, thotė Dafina duke shtuar ndėr tė tjera se nė art nuk sheh konkurrencė por respekton koleget. “Aspak, sepse i respektoj sė shumti kolegėt e mi. Pėr mua, tė gjithė kanė vendin e vet, tė gjithė kanė stilin e vet. Unė krenohem me sukseset e kolegėve tė mi, lumturohem pėr ta, sepse ne jemi shqiptarė dhe duhet ta pėrkrahim njėri-tjetrin!”.
Dafina mori pjese edhe ne nje koncert te realizuar ne Kosove nga rap-kengetari i njohur Snoop Dogg dhe u prit shume mire nga publiku.
Vijuan kenget “Quni i Mamas” dhe bashkepunimi me reperin 2PO2 dhe kengetaren Tuna ne kengen “Vibe”. Me pas me kengetarin Ledri Vula del kenga dhe klipi “Pom Pelqen”.
Viti 2010 mbyllet me koncertet e fundvitit ku Dafina performoi “A Te Kujtohet Kur Jemi Krue” bashke me Naim Krasniqin, “Adagio” dhe “Kur shkove ne Kurbet”.

Fansat presin me padurim se si do e dominojė Duffy`e skenėn e muzikės shqiptare edhe gjatė vitit 2011!

Fotografi tė Dafina Zeqiri:

Dafina Zeqiri Photoshoot

Dafina Zeqiri Koncerte

Dafina Zeqiri Just Duffy

Dafina Zeqiri Fotografi nga datėlinda

Dafina Zeqiri Fotografi te reja

Dafina Zeqiri dhe shoqėria

Dafina Zeqiri Fotografi nga bllogu

Dafina Zeqiri Fotografi


Dafina Zeqiri Videot Video tė Dafina Zeqiri:
2po2 feat. Tuna & Dafina Zeqiri – Vibe

Dafina Zeqiri ft. Ledri – Po m’Pelqen

Dafina Zeqiri – Amazing Girl

Capital-T Feat 2po2, Dafina Zeqiri – Shum Nalt

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi