Pirja e duhanit ul inteligjencėn

Shko poshtė

Super Pirja e duhanit ul inteligjencėn

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 03, 2011 8:58 amTė pish duhan ėshtė e dėmshme pėr shėndetin dhe kjo dihet tashmė, por njė tjetėr fakt kundėr duhanit ėshtė zbuluar kohėt e fundit. Sipas njė studimi, tė rinjtė mė pak tė dhėnė pas studimeve, kanė mė shumė mundėsi tė mėsojnė vesin e pirjes sė duhanit.

Studimin e ka bėrė profesori Mark Weiser nga Universiteti i Tel Avivit, i cili ka studiuar shume raste nė ushtrinė izraelite me 20 mijė meshkuj tė grupmoshės 18-21 vjeē.

Mes tyre, 28 % konsumonin duhanin, 3 % ishin ish-duhanpirės dhe 68 % nuk kishin konsumuar asnjėherė cigare. Jo duhanpirėsit e kishin testin e inteligjencės 101, ndėrsa duhanpirėsit 94, pra 7 pikė mė pak. Ndėrkohė, duhanpirėsit mė tė mėdhenj e kishin koeficentin 90.

Kėtė teori e kanė vėrtetuar edhe dy binjakė, njėri prej tė cilėve konsumonte duhan, ndėrsa tjetri jo, ku i pari e kishte mė tė ulėt nivelin e inteligjencės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pirja e duhanit ul inteligjencėn

Mesazh nga Lordi prej Fri Jun 03, 2011 6:45 pm

un e kam pir perveti cigaren... per kundrazi e shton intelegjencen sepse ka sasin e nikotinit qe te ndihmon per koncentrimin e gjdosendit dhe relaksimin e trurit.. por eshte i demshem per shendet.. kshtu qe nuk e konsollmoj ma :D

Lordi
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1030
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pirja e duhanit ul inteligjencėn

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 04, 2011 7:25 am

Po Lord ka shum njerz qe e kosumojn duhanin per ket arsye shkenctaret po duhet me i tut
gjith ata se konsumojn duhan... sepse eshte shum i demshem per shendetin e njeriut

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pirja e duhanit ul inteligjencėn

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi