Pesė mėnyra pėr tė mos kėrkuar falje

Shko poshtė

Super Pesė mėnyra pėr tė mos kėrkuar falje

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 03, 2011 5:42 pmPėr shumė ēifte, “mė fal” mund tė jetė e zakonshme si “tė dua”. Por, ēfarė tė bėni kur nuk ndiheni edhe aq tė disponuar pėr ta pranuar gabimin, edhe pse e dini qė ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pasur pėrsėri qetėsi nė shtėpi?
Ka disa mėnyra qė tė kėrkoni falje, dhe megjithatė tė mos pranoni qė t’ju shkelin si “leckė” apo kurban. Ja se si:

Mė vjen keq qė tė kam nervozuar...
Kjo gati gjithmonė kryen punė. Me kėtė gjė e vėrtetoni qė partneri juaj ėshtė i/e pikėlluar, i/e zemėruar apo i/e dėshpėruar, por nuk e pranoni qė ju keni kontribuar nė kėtė. Kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr ata qė janė shumė kokėfortė ose drejtėsidashės pėr tė pranuar gabimin. Sido qė tė jetė, keni gjasa shumė tė mira qė partneri juaj tė jetė i/e kėnaqur dhe tė ndalet sė dėrdėllituri.

Mė vjen keq, me gishta tė kryqėzuar...
Kjo kėrkon nga ju qė t’i kėrkoni falje partnerit pėr “prapėsinė” tuaj, dhe nė tė njėjtėn kohė t’i kryqėzoni gishtat pas shpinės si njė shkollar. Mund tė shkoni edhe nė dhomėn tjetėr dhe t’i pėshpėritni vetes qė “...vetėm po mahitem!”. Mė sė miri funksionon te njerėzit e papjekur dhe tek ata qė nuk mėrziten shumė pėr ndershmėrinė.

Mė vjen keq, nuk e kam ditur..
Kėrkim i faljes qė mund tė pėrdoret vetėm nė disa rrethana tė caktuara. Nėse e pėrdorni kur keni harruar pėrvjetorin, nuk do tė nxirreni lehtė. Mirėpo “mė vjen keq, nuk kam dėgjuar qė qan fėmija sepse zėri i transmetimit tė lojės nė televizor ishte sa s’ka ku shkon mė lart”, mund tė jetė njė truk i suksesshėm. “Mė vjen keq, por kam qenė i dehur” bie nė zonėn gri, dhe ēka do tė meritoni varet prej asaj se sa e keni tepruar me prapėsitė tuaja.

Mė vjen keq, por ti mė ke shtyrė...
Tė kėrkuarit e tillė tė faljes nuk rekomandohet. Taktika e hedhjes sė fajit tek tjetri gati gjithmonė i pėrkeqėson gjėrat. Megjithatė, mund tė jetė edhe e suksesshme, nėse tek-tuk fusni edhe ndonjė kompliment.

E tėrheq fjalėn...
Alternativė e shkėlqyeshme pėr tė kėrkuar falje dhe ėshtė vėrtetuar qė ka sukses. Njėlloj si tek “mė vjen keq qė tė kam nervozuar..” ju nuk e pranoni fajin, por shprehni keqardhje pėr atė qė keni thėnė. Pėr shembull: “Nuk ėshtė dashur t’i them shoqes tėnde qė llazanjet tė cilat i ke bėrė duken si tė lėna.”Nė kėtė rast, ju nuk thoni qė ju vjen keq, e as qė nuk e keni menduar atė gjė, por vetėm qė ju vjen keq qė e keni thėnė fare kėtė gjė.

Sigurisht, kėrkimi i drejtė i faljes ėshtė gjithmonė zgjidhja mė e mirė. Por edhe ndonjė dhuratė e pajtimit do tė ndihmojė qė tė zbuten gjėrat. Por mos harroni, mos u ktheni nė lulishte, por vizitoni ėmbėltoren.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi