Koncentrimi mund t’ju shurdhojė

Shko poshtė

Super Koncentrimi mund t’ju shurdhojė

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 03, 2011 5:43 pmTė gjithė kemi pėrjetuar ose dėgjuar qė kur njerėzit pėrqendrohen thellė nė leximin e librave apo zgjidhjen e enigmave sfiduese, literalisht mund tė shurdhohen ndaj informatave tė zėrit, ta zėmė qė po u niset treni apo autobusi.
Shkencėtarėt nga University College London kanė zbuluar se si fokusimi nė detyrė mund tė rezultojė me shurdhėsi nė tingujt e pėrkryer akustikė tek individėt me dėgjim normal. Profesoresha Nilli Lavie nga Institute of Cognitive Neuroscience, shpjegon ketė fenomen me pohimin se si “shurdhimi pa dashje ėshtė pėrvojė e pėrditshme e zakonshme”.
Hulumtimi ėshtė pėrbėrė nga disa eksperimente tė dizajnuara pėr mbajtjen e vėmendjes sė pjesėmarrėsve, derisa nė tė njėjtėn kohė u janė lėshuar tonet nė kufje. Gjatė detyrave mė tė lehta vetėm dy nga dhjetė pjesėmarrės e kanė shmangur tonin, por, gjatė detyrave mė tė ndėrlikuara tetė nga dhjetė pjesėmarrės nuk kanė arritur ta identifikojnė tonin.
“Pėr dėgjimin shpesh mendohet se si ėshtė zhvilluar si sistem i paralajmėrimit tė hershėm i cili nuk varet nga vėmendja, por hulumtimet tona tregojnė qė nėse vėmendja dhe koncentrimi janė tė fokusuara nė ndonjė detaj, mund tė jemi literalisht tė shurdhėr pėr botėn rreth nesh,” shpjegon profesoresha Lavie.
“Nė hulumtimin tonė shumica e njerėzve ka vėnė re tingullin, nėse detyra e tyre ishte e thjeshtė dhe nuk kėrkonte koncentrim tė plotė. Megjithatė, kur detyra ishte mė e vėshtirė, njerėzit e njėjtė kanė pėrjetuar shurdhimin nė tingullin e njėjtė,” pėrfundon ajo.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi