Mė mirė tė pini pak se aspak

Shko poshtė

Super Mė mirė tė pini pak se aspak

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 04, 2011 7:22 amMe fjalė tė tjera, nėse disa herė nė javė shkoni nė kafenenė tuaj tė preferuar, kjo nė fakt mund tė jetė e dobishme pėr ju. Sigurisht me kusht qė pijen ta kufizoni nė mė pak se dy birra tė mėdha ose dy gota verė.
Derisa alkooli mbetet shkaku kryesor i sėmundjes sė mėlēisė, nė esencė sasia e tepruar e alkoolit ėshtė ajo qė dėmton.
Konsumimi i shpeshtė, por i moderuar i alkoolit mund tė reduktojė shanset pėr mėlēi tė yndyrshme, shkaktarin e shumė sėmundjeve, pėr 60 pėr qind.
Kjo ėshtė shumė mė efikase se kur nuk pini asgjė, ose kur pini diēka tek-tuk, do tė thotė herė pas here.
Hulumtimi i kryer nė Japoni ka regjistruar shprehitė e pirjes tė 9.885 meshkujve.
Konsumuesit e moderuar tė alkoolit kanė prevalencėn mė tė ulėt tė mėlēisė sė yndyrshme, por kontrollet e mėtejshme zbulojnė se si mė shumė e rėndėsishme ėshtė se sa shpesh pinė, se sasia qė pinė.
Ata tė cilėt kanė pirė tri ose katėr pije alkoolike tė shpėrndara nė mbi 21 ditė nė muaj, kanė pasur rrezikun mė tė ulėt nga tė gjithė.
Nė hulumtim thuhet: “Vėzhgimet tona tregojnė se si konsumimi i alkoolit ka rol mbrojtės kundėr mėlēisė sė yndyrshme te meshkujt dhe qė konsumimi i rregullt i alkoolit mund t’i kontribuojė kėtij efekti tė favorshėm”.
Trashja ėshtė faktor shumė mė i madh se alkooli tek zhvillimi i mėlēisė sė yndyrshme, shpjegojnė hulumtuesit, duke shtuar qė “konsumimi i tepruar i alkoolit ėshtė shkaku kryesor i cirrozės sė mėlēisė dhe formave tė tjera tė rėnda tė sėmundjes sė mėlēisė.”
“Nga ana tjetėr, sėmundja mė e shpeshtė e mėlēisė te shumė njerėz, sėmundja e mėlēisė sė yndyrshme, ėshtė e lidhur para sė gjithash me trashjen dhe format e tjera tė sindromės metabolike”.
Hulumtimet e ndėrlidhura tregojnė se si konsumimi i tepruar i alkoolit shkakton inflamacionin e qelizave tė mėlēisė, por sasitė e moderuara zvogėlojnė inflamacionin.
Pėr fund hulumtuesit shtojnė se konsumimi i tepruar i alkoolit mund t’i kontribuojė trashjes, ndėrsa konsumimi i moderuar megjithatė i kontribuon mė vėshtirė trashjes.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi