Kafja ėshtė pije e dobishme pėr meshkujt

Shko poshtė

Super Kafja ėshtė pije e dobishme pėr meshkujt

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 04, 2011 7:30 amEfektet e dobishme janė parė te ata meshkuj qė pinė rregullisht kafe.Meshkujt qė pinė kafe, i bėjnė mirė shėndetit tė tyre dhe pengojnė paraqitjen e kancerit tė prostatės, tregon njė studim i ri.

Kėrkuesit shkencorė nga Harvardi kanė bėrė njė studim 12 vjeēar ku kanė marrė pjesė 48.000 meshkuj tė shėndoshė. Tė dhėnat e fituara kanė treguar se kafja ka ndikim tė mirė nė shėndetin e meshkujve, sidomos nė parandalimin e kancerit tė prostatės. Efektet e dobishme janė parė te ata meshkuj qė pinė rregullisht kafe.Studimi ka treguar se mė sė paku janė tė rrezikuar nga kanceri i prostatės meshkujt qė pinė gjashtė a mė shumė kafe nė ditė. Te ta, rreziku pėr paraqitjen e kancerit tė prostatės, ėshtė pėr 60% mė i vogėl.Efektet e dobishme tė kafes janė parė edhe te meshkujt qė pinė mė pak kafe – deri tre filxhanė nė ditė. Te ta, rreziku nga paraqitja e kancerit tė prostatės ėshtė zvogėluar pėr 30%.Edhe pse shkencėtarėt nga Harvardi kanė bėrė njė zbulim tė rėndėsishėm, nuk duhet harruar se disa studime tė mėparshme kanė treguar se kafja ėshtė e dėmshme pėr disa funksione tė tjera tė organizmit. Prandaj, sikur edhe nė rastet e tjera – edhe kėtu vlen parimi i maturisė!

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi