Nė Maqedoni u votua qetė, priten rezultatet zgjedhore

Shko poshtė

Super Nė Maqedoni u votua qetė, priten rezultatet zgjedhore

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 05, 2011 8:48 pm


Tė dielėn u mbajtėn zgjedhjet mė tė qeta nė Maqedoni. Nė ora 19.00 janė mbyllur tė gjitha vendvotimet pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ndėrsa jehona e zgjedhėsve ishte shumė e lartė.
Nė bazė tė dhėnave tė Komisionit Shtetėror tė Zgjedhjeve (KSHZ), deri nė orėn 17.00 kanė votuar mbi 54 pėr qind e votuesve tė regjistruar.

Zyrtarė tė KSHZ-sė dhe vėzhguesit vendorė kanė raportuar gjatė ditės pėr disa parregullsi, por qė nuk kanė ndikuar nė mbarėvajtjen e procesit tė votimit. Nė pėrgjithėsi zgjedhjet rrjedhėn nė mėnyrė tė qetė, korrekte dhe qytetarėt kanė shprehur lirshėm tė drejtėn e votimit.

Kutitė e votimit u hapėn nė orėn 7.00, pa vonesa nė 2.976 vendvotime nė mbarė Maqedoninė, ndėrsa pėr tė parėn herė u votua edhe nė Diasporė, ku votuesit janė pėrcaktuar pėr tre deputetė qė do tė jenė pjesė e Parlamentit tė Maqedonisė.

Partitė politike opozitare falėnderuan votuesit, por duke pėrmendur edhe parregullsi gjatė votimit, ndėrsa akuzuan partitė nė pushtet

Ndryshe, pas njė ore pritet tė kenė rezultatet e para nga qendrat e votimit, pėr tė publikuar mė pas edhe shifra paraprake pėr votat dhe mundėsinė e mandateve tė fituara tė deputetėve nė gjashtė njėsitė zgjedhore.

Sipas paralajmėrimeve, pritet qė KSHZ-ja para mesnate tė dal me rezultate paraprake pėr disa zona votimi dhe rezultatet e partive politike pėr fitoren e mandateve tė deputetėve nė kėto zgjedhje tė parakohshme parlamentare.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi