Paradė e ciklistėve te zhveshur

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Paradė e ciklistėve te zhveshur

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 06, 2011 7:21 amE vecanta e paradės sė katėrt internacionale e ciklistėve tė zhveshur qė zhvillohet tashmė tradicionalisht cdo vit nė qytetin verior tė Selanikut ishte pjesėmarrja tepėr e madhe.
Kane qene me shume se 1200 persona, shume prej tyre te huaj nga disa vende te botes, qe pasi jane mbledhur ne nje prej parqeve te qytetit, kane hequr rrobat dhe kane pikturuar trupat e tyre, duke zgjedhur kete menyre simbolike proteste ndaj ndotjes se ambientit prej levizjes se makinave dhe duke kerkuar krijimin e kushteve per qarkullimin e bicikletave ne metropolet e medha.
Pasi kane rrethuar me bicikletat e tyre bashkine e Selanikut ata kane hedhur parrulla ndaj pasojave negative qe shkakton levizja e makinave ne kete qytet, qe vleresohet se ka ndotjen me te madhe atmosferike ne te gjithe Europen.
“Trafiku i renduar i makinave eshte problemi me i madh i Selanikut”, shprehen organizatoret e parades qe tregojne trotuaret e mbushur me automjete te parkuara qe pengojne levizjen e kembesoreve, ndersa statistikisht qytetaret greke perdorin makinat per distanca te shkurtra, nente here me teper se nje europian.
Synimi i parades se ciklisteve te zhveshur eshte sensibilizimi i per te zgjedhur bicikleten si nje nga mjetet me te mira per qarkullimin e njerezve ne qytetet e medha.Ne kete menyre shmanget trafiku dhe varesia nga nafta si dhe rritet cilesia e jetes. Gjithashtu shume prej parrullave te hedhura prej pjesmarresve ishin kunder energjise berthamore.
Parada internacionale e ciklisteve te zhveshur eshte nje levizje mbareboterore qe i ka fillimet e saj ne Vankuver te Kanadase ne vitin 2004 dhe perseritet cdo vit ne 73 qytete te medha, ne 21 shtete te botes.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi