BDI dyfish m shum vota se PDSH

Shko posht

Super BDI dyfish m shum vota se PDSH

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 06, 2011 10:21 am


Dy partit e koalicionit qeveriss - VMRO-DPMNE dhe BDI jan fituese t zgjedhjeve t parakohshme parlamentare t s diels n Maqedoni. E para fitoi m shum vota ndr elektoratin maqedonas, ndrsa e dyta ndr elektoratin shqiptar.
Sipas t dhnave preliminare t Komisionit Shtetror t Zgjedhjeve (KSHZ), nga numrimi i 98 pr qind t vendvotimeve, VMRO-DPMNE ka fituar 426 804 vota, koalicioni opozitar LSDM 358 169 vota, ndrsa nga partit shqiptare BDI 108 371vota, PDSH 59 693 vota, si dhe partia e sapoformuar RDK 29 132 vota.

Masiviteti i votuesve ishte 63,35 pr qind. N votimi gjithsej kan dal 1.119.889 qytetar. Pritet q gjat t s hns KSHZ t dal me t dhnat preliminare.

N baz t rezultateve preliminare, koalicioni i udhhequr nga VMRO-DPMNE ka fituar 53 mandate, ndrsa koalicioni i udhhequr nga LSDM ka fituar 43 mandate n prbrjen e ardhshme t Parlamentit t Maqedonis.

N kto zgjedhje partia e Ali Ahmetit, BDI-ja ka fituar dyfish m shum vota sesa PDSH-ja e Menduh Thait. BDI-ja ka fituar 14 mandate, PDSH-ja tet, ndrsa RDK e Rufi Osmani dy mandate. N baz t ktyre rezultateve Demokracia e Re (DR) e Imer Selmanit nuk ka siguruar asnj mandate.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi