100-vjeēarja fillon tė mėsojė shkrim-lexim

Shko poshtė

Super 100-vjeēarja fillon tė mėsojė shkrim-lexim

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 06, 2011 3:35 pmMė 25 maj e ka festuar ditėlindjen e njėqindtė. Vetėm tash, Isolina Campos ka vendosur tė mėsojė tė lexojė e tė shkruajė, duke u bėrė shembull pėr shoqet e klasės tė njė shkolle komunale tė Londrinas, nė jug tė Brazilit.
Isolina i ka treguar medieve se kishte filluar tė mėsonte mė 1998, porse ishte detyruar ta braktiste mėsimin pėr shkaqe shėndetėsore.
Ajo tani ka nisur tė shkojė mbrėmjeve nė kurs pėr tė rritur pėr tė mėsuar shkronjat, nė mėnyrė qė tė mos rijė nė shtėpi “pa bėrė gjė”.
“Nuk dua tė jem joaktive dhe unė dua tė jem shembull pėr ata qė dėshirojnė tė mėsojnė nė kėtė vend, i cili edhe mė tej ka mė shumė se 14 milionė analfabetė (7,4% e popullatės)”, ka deklaruar ajo pėr mediet.
Isolina kur ishte e re nuk kishte shkuar nė shkollė pasi qė i duhej qė me vėllezėrit dhe babanė ta siguronin kafshatėn e gojės duke punuar nė fushat e kallamit tė sheqerit.
“Ajo tėrė kohėn dėshiron tė dijė se cili ėshtė roli i shkronjave tė ndryshme, ēfarė fjalė formohen nga to”, ka treguar drejtoresha e shkollės, Regina Pierotti, pėr gazetėn “Estado de Sao Paulo”. “Ajo gjithnjė ėshtė e qeshur dhe mungon vetėm kur ėshtė tepėr e sėmurė”, shton zonja Pierotti.
Kursi pėr mėsimin e shkrim-leximit nė shkollėn “Moacyr Camargo Martins”, nė Londrina, njė qytet nė shtetin Parana, ėshtė aktiviteti i fundit i ditės i Isolinas. Ajo zgjohet nė orėn shtatė tė mėngjesit dhe ēdo ditė i bėn punėt e amvises dhe fare nė mbrėmje shkon nė kurs.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi