Ēka presim nga bisedimet Kosovė-Serbi?

Shko poshtė

Super Ēka presim nga bisedimet Kosovė-Serbi?

Mesazh nga Albba prej Fri Jun 10, 2011 6:33 pmPas shpalljes sė vendimit tė GJND-ės ka qenė e logjikshme qė do tė duhej tė fillonin bisedimet Kosovė-Serbi. Pėr tė dyja palėt bisedimet janė mė se tė nevojshme, sepse tė dy palėt kanė pėr ēka tė bisedojnė. Mirėpo, megjithatė kėto bisedime nuk do tė mbaheshin pa trysninė e faktorit ndėrkombėtarė.

Serbia nuk dėshiron tė bisedoj pėr shkak se bisedat do tė mund tė konsiderohen si njohje indirekte tė shtetėsisė sė Kosovės. Kosova nuk do tė pranonte tė bisedonte sepse nuk dinė pėr ēka duhet biseduar dhe si duhet biseduar, e sidomos ka frikė se kėto bisedime do tė merrnin kahe tė padėshirueshme, do tė hapen bisedimet pėr statusin e Kosovės. Tė dyja palėt tė vetėdijshėm se bisedimet po afroheshin filluan tė trumbetojnė, Kosova se kėto bisedime janė teknike, duke mos pasur idenė se pėr se do tė bisedohet, Serbia se kėto bisedime janė politike, do tė bisedohet pėr statusin e Kosovės.

Siē ndodhė zakonisht nė Kosovė nuk u arit njė konsensus pėr kėto bisedime. Partitė politike dhe individėt afrimin e bisedimeve e shfrytėzuan pėr promovime partiake ose individuale, pa ofruar ndihmė me dhėnien e ndonjė udhėzimi apo ideje, por bėnė vetėm zhurmė. Pati zėra pėr dhe kundėr bisedimeve pa e arsyetuar se pėr se ėshtė pėr ose kundėr. Erdhi edhe momenti i bisedimeve. Pala kosovare ishte totalisht e pa pėrgatitur, nuk kishte ide se pėr ēka do tė bisedohej. Kryenegociatorja, nė paraqitjet publike flet nė vetėn e parė duke e promovuar veten si njė politikane me pėrvojė njėzetvjeēare, duke shpalosur aftėsitė e saja prej “diplomateje”. Sa i pėrket “Unit” kjo ėshtė e zakonshme kur kemi tė bėjmė me “politikanė” shqiptarė.

Ende pa filluar bisedimet kryenegociatorja e bėri gafin e parė publikisht kur tha se po e priste ardhjen e znj. Ashton e cila do tė tregonte se pėr se do tė bisedohej. Paraqitja e kėtillė e kryenegociatores bėri qė znj. Ashton, tė shtyj vizitėn nė Kosovė. Duke mos pasur vullnet e as ide se pėr se do tė bisedohej u humb aftėsia e koherencės dhe pala kosovare filloj tė reagoj momentalisht ndaj propozimeve tė rendit tė ditės tė pėrcaktuar nga tė tjerėt, ose tė hedhura nė erė nga pala Serbe. Pėr kėtė arsye nuk dimė se ēka kemi nė horizont. Sepse iniciativa nuk ėshtė nė anėn e palės kosovare. Pėr kėtė arsye edhe jemi nė defensivė dhe pozitė inferiore. Njė vend i varur nga jashtė e ka tė pamundur tė formoj njė vullnet politik tė pavarur dhe tė qėndrueshėm. Serbia ėshtė e interesuar qė nga kėto bisedime tė dal me njė rezultat nė mėnyrė qė tė plotėsoj detyrėn e shtėpisė i cili ėshtė si kusht pėr tė marrė vizėn pėr hapjen e negociatave pėr stabilizim dhe asociim me Bashkimin Evropian.

Nė mjetet e informimit kryenegociatorja del me informatėn se presidentja e Kosovės dhe kryeparlamentari janė tė informuar pėr rrjedhėn e negociatave. Nė anėn tjetėr kryeparlamentari “ankohet” se nuk ėshtė i informuar pėr platformėn mbi tė cilėn po bėhen bisedimet dhe pėr rrjedhėn e bisedimeve. Shtrohet pyetja se cila ėshtė e vėrtetė. Me siguri se e vėrteta ėshtė njė. Ėshtė e vėrtetė se as kryenegociatorja nuk din pėr rezultatin e bisedimeve. Sepse kjo nuk varet prej figurave tė shahut, por prej shahistėve. Tė gjithė e dinė dhe presin qė tė lindė diēka, por askush nuk din se do tė lind vajzė apo djalė!
avatar
Albba
PrincesS
Besa-Bess
PrincesSBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1505
Mosha : 23
Viti: : 25/08/1994
Vendbanimi: : Therand
Aktiviteti :
80 / 10080 / 100

Registration date : 07/05/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi