Lind lopa e klonuar, do prodhojė qumėsht si tė nėnės

Shko poshtė

Super Lind lopa e klonuar, do prodhojė qumėsht si tė nėnės

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 14, 2011 7:07 amNjė laborator argjentinas njoftoi lindjen e lopės sė parė tė klonuar nė botė, qė pėrmban dy gjene njerėzore dhe qė do tė shėrbejė pėr prodhimin e qumėshtit tė ngjashėm me qumėshtin e nėnės.
“Lopa e klonuar, e quajtur Rosia ISA, ėshtė gjedhi i parė qė lind nė botė me dy gjene njerėzore qė pėrmbajnė proteinat e pranishme nė qumėshtin e nėnės”,- bėn tė ditur Instituti kombėtar i teknologjisė bujqėsore, INTA nė njė komunikatė tė publikuar dje nė mbrėmje.
“Viēi lindi mė 6 prill me operacion cezarian, pėr shkak tė peshės sė tij shumė tė madhe, 45 kilogramė, ndėrkohė qė zakonisht lopėt Jersey nuk i kalojnė 22 kilogramėt nė lindje”,- shtoi INTA.
“Objektivi ishte pėrmirėsimi i vlerave ushquese tė qumėshtit tė lopės duke shtuar nė tė dy gjene njerėzore, proteinėn lactoferrine, qė sjell njė mbrojtje antibakteriale dhe antivirale, dhe lysosyme, qė ėshtė gjithashtu njė agjent antibakterial”,- deklaroi shkencėtari Adrian Mutto gjatė njė telekonference.
Pėr tė arritur nė kėtė klonim, INTA ka bashkėpunuar me Universitetin kombėtar San Martin, edhe ai argjentinas.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi