Ushtria siriane merr qendrėn e opozitės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ushtria siriane merr qendrėn e opozitės

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jun 14, 2011 8:04 am


Ushtria siriane ka hyre me njė kontigjent tė madh ushtarėsh nė qytetin Jisr Al-Shogur, qė mbahet i rrethuar prej ditėsh, njė nga qendrat e lėvizjes protestuese kundėr regjimit autoritar tė presidentit Bashar al-Assad.
Televizioni shtetėror njoftoi pėr tė vdekur dhe tė plagosur nė luftimet e forcave tė ushtrisė me bandat e armatosura. Shumica e qytetareve ishin larguar qė mė parė nga qyteti me 50 mijė banorė. Mijėra vetė kanė ikur nė Turqinė fqinje.

Operacioni ushtarak nė Jisr al-Shogur ėshtė deri tani mė i madhi, qė ka ndėrmarrė regjimi kundėr popullsisė sė vet qė prej fillimit tė protestave kundėr Assadit.

Sipas tė dhėnave tė opozitės, forcat e sigurisė kanė vrarė qė prej marsit rreth 1300 civilė. Mė shumė se 10 mijė vetė janė arrestuar, njoftoi organizata kryesore e opozitės, komitetet lokale tė koordinimit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi