Fytyra e njeriut nė sipėrfaqen e Marsit

Shko poshtė

Super Fytyra e njeriut nė sipėrfaqen e Marsit

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 14, 2011 10:00 am
Nė sipėrfaqen e planetit Mars sėrish ėshtė zbuluar njė vend i cili pėrngjan nė fytyrėn e njeriut. Mediat britanike shkruajnė se nė kėtė foto mund tė vėrehet se kjo fytyrė i pėrngjan aktorit komik tė televizionit britanik, Alf Gernett.
Fytyra e fotografuar e cila i pėrngjan aktorit komik ėshtė bėrė nė kuadėr tė misionit Mars Express.
“Fytyra nė Mars” ėshtė fotografuar edhe nė vitin 1976 kur dy fluturake Viking, pa ekuipazh, hynė nė stazėn pėrreth Marsit.

Secila fluturake nė sipėrfaqen e Marsit lėshoi nga njė lender, derisa orbiterėt, nėpėrmjet radios dėrguan nė Tokė 60.000 fotografi nga sipėrfaqja e Marsit. Menjėherė pas kėsaj ngjarje shkencėtarėt e programit Viking vėrejtėn njėrėn nga fotot njė formacion katėrkėndėsh tė gjatė disa kilometra, i cili i pėrngjante fytyrės sė njeriut.Shkencėtarėt ia pėrcollėn kėtė foto gazetarėve, mė shumė si humor. Hulumtuesit dhe gazetarėt identifikuan fytyrėn si njė formacion tė pazakontė gurėsh tė krijuar nga erozioni. Njė kėnd mė i ngushtė i fotografisė bėri qė kjo copė shkėmbore tė pėrngjajė nė fytyrėn e njeriut.


Tri vite mė vonė dy shkencėtarė, ekspertė kompjuterėsh, pa njė pėrvojė paraparake nė gjeologjinė e Marsit, duke punuar me kontratė pėr NASA-n, hasėn nė kėtė fotografi derisa hulumtonin arkivin e Vikingut.

Eksperimentuan me njė program pėr rritjen e fotografive dhe erdhėn nė pėrfundim se “fytyra” nuk ėshtė krijuar nė rrugė natyrale. Mė 2008 ėshtė bėrė edhe njė fotografi tjetėr nė tė cilėn shihet “smiley” i stilizuar. Ekspertėt e spjeguan duke thėnė se thjeshtė ky ėshtė vetėm njė formacion shkėmbor dhe asgjė tjetėr.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi