Zbulohen gjenet q shkaktojn migrenn

Shko posht

Super Zbulohen gjenet q shkaktojn migrenn

Mesazh nga Nora prej Wed Jun 15, 2011 7:11 am
Shkenctart amerikan kan zbuluar 3 gjene q lidhen me migrenn,e cila shkakton dhembje t madhe n kok.

Nj nga gjenet e identifikuara shpjegon prse grat jan m t prekura nga migrena.

Ekipi shkencor i Fakultetit t Mjeksis n Universitetin e Harvardit zbuloi variante t 3 gjeneve q hasen n viktimat e ktij sindromi.

Migrena shoqrohet me simptoma si marrje mendsh si dhe ndjeshmri e fort ndaj drits. Deri m tani nuk diheshin shkaqet specifike t ksaj smundjeje, kurse zbulimet do t botohen n revistn britanike Nature Genetics.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi