Lėngjet e pemėve shkaktojnė mbipeshė dhe diabet

Shko poshtė

Super Lėngjet e pemėve shkaktojnė mbipeshė dhe diabet

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 16, 2011 6:01 amLėngjet e pemėve kanė shumė sheqer, prandaj nuk duhet ta kenė vendin e tyre nė mes tė pesė vakteve brenda ditės, paralajmėrojnė hulumtuesit pranė Universitetit Bangor nė Wales.
Pėrmes njė studimi, ata kanė treguar se lėngjet e pemėve te njerėzit me peshė tė tepėrt “vrasin” ndjeshmėrinė nė lėngje, ndėrsa pėrmirėsojnė “prirjen e nėndijshme” ndaj shijes sė ėmbėl.
“Hulumtimi ka treguar se nevojitet pak ushqim i ėmbėl pėr t’u ndryshuar perceptimi ndaj shijes, si dhe ka treguar se sa tė fuqishėm janė produktet e ėmbla”, ka deklaruar udhėheqėsi i studimit, Hans-Peter Kubis.
Konsumimi i lėngjeve tė ėmbla tė pemėve do tė ketė pasoja nė shėndet sepse nxit mbipeshėn dhe paraqitjen mė tė shpeshtė tė diabetit tip 2.
Qėllimi kryesor i studimit ėshtė qė t’i rekomandojė prindėrit qė fėmijėve tė tyre nė vend tė lėngjeve tė pemėve t’u japin ujė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi