Poi elektrik q ndrion tash e 110 vjet (Video)

Shko posht

Super Poi elektrik q ndrion tash e 110 vjet (Video)

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 16, 2011 6:07 amLibri i Guinnessit para pak ditsh e ka shpallur pr ndriuesin m t vjetr elektrik nj po prej 60 vatsh, e prodhuar para m shum se nj shekulli q funksionon akoma pa kurrfar problemesh. Ky po elektrik rekordist gjendet n stacionin e zjarrfiksve n Livermor n Kaliforni.

Kurr nuk ka pushuar t ndrioj, pos nj her brenda nj jave m 1937, dhe ndrprerjeve t rralla t herpashershme t energjis elektrike deri n vitin 1967, kurse q prej ather bn drit pa pushim dhe ndrion gjenerata e gjenerata zjarrfiksish.

Askuhs nuk e di si sht e mundur, por ai punon edhe m tej edhe pse sht prodhuar para 110 vjetsh, tha pr Dayli Telegraph nj nga zyrtart e Livermorit.

Ky antikitet prej poi, i cili ruhet me kujdes, sht br atraksion turistik pr t cilin zyrtart e qytetit shpresojn t trheq edhe m shum kureshtar tashti pasi rekordi ka hyr edhe zyrtarisht n librin e Guinnessit.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi