Goditja nga dielli, si t veproni

Shko posht

Super Goditja nga dielli, si t veproni

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 16, 2011 10:07 amGoditja nga dielli sht gjendja m e rnd q mund t shfaqet gjat stins s nxeht t vers prandaj duhet pasur kujdes pr t shmangur qndrimin e gjat n diell. Kjo ndodh kur aftsit fiziologjike, nuk prballojn dot rritjen e madhe t temperaturs trupore.

N kto kushte mund t ndodh q organizmi nuk reagon dhe t on n humbje t vetdijes. N kto raste duhet trajtim n spital, por n pritje t ksaj, I smuri duhet t freskohet dhe t lirohet nga rrobat. Mund t prdoren edhe kuba akulli apo rroba t lagura pr t prmirsuar gjendjen e personit q ndodhet n gjendje t rnduar.

Pr t lexuar nse nj person n gjendje t rnduar vuan nga goditja e diellit, shenjat jan: dhimbje e fort koke, skuqje e fytyrs, t vjella, humbje ndjenjash.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi