Gjumi ndihmon tė zgjidhni problemet

Shko poshtė

Super Gjumi ndihmon tė zgjidhni problemet

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 16, 2011 2:24 pmKeni vendim tė madh pėr tė marrė dhe jeni duke menduar tė prisni deri nė ditėn tjetėr pėr tė vendosur? Njė studim i ri sugjeron qė mund tė jetė ide e mirė; dhe ka zbuluar qė njerėzit ia kanė dalė mė mirė tė mėsojnė njė lojė kur kanė bėrė njė sy gjumė mė pas.

Hulumtimi nuk dėshmon qė gjumi do t'u ndihmojė tė mėsoni nė mėnyrė mė efektive. Por siguron mė shumė fakte qė truri juaj jo vetėm pushon dhe ėndėrron kur jeni nė gjumė, tha bashkautorja e studimit, Rebecca Spencer, nga University of Massachusetts nė Amherst.

Truri duket qė po ashtu i shqyrton ngjarjet e ditės dhe i pėrpunon, tha ajo. "Ju e vendosni filmin brenda dhe e lėshoni edhe njėherė. Kjo tregon qė gjumi me tė vėrtetė shton diēka, qė ne nuk duhet tė vendosim me intuitė ose guxim pėr diēka. Ne duhemi tė presim deri ditėn tjetėr pėr tė marrė vendimin”, tha ajo.

Mund tė shihet ashiqare qė njerėzit do t’i kryejnė mė mirė detyrat pasi qė flenė pak. Por Spencer tha qė studimi i ri ėshtė unik sepse i vėshtron njerėzit tė cilėt kanė pasur njė rast tė shkurtėr pėr tė mėsuar diēka dhe pastaj ose tė flenė, ose tė qėndrojnė zgjuar.Pse ėshtė i rėndėsishėm gjumi

Hulumtimet e tjera tė gjumit janė pėrqendruar nė kujtesė dhe nė atė se ēka ndodh kur njerėzit nuk flenė sa duhet. “Ēdo gjė bėhet copa-copa kur ju jeni tė privuar nga gjumi,” tha ajo.

Nė studim hulumtuesit kanė caktuar 54 studentė kolegji (tė moshės 18-23) nė njėrin nga dy grupet. Njėri ka mėsuar njė lojė bixhozi nė mėngjes, ndėrsa tjetri e ka mėsuar nė mbrėmje, por asnjėrit grup nuk i lejohej tė mėsojė trukun e fitores sė lojės. Pastaj ata janė rikthyer 12 orė mė vonė pėr ta luajtur lojėn.

Ata tė cilėt kishin rastin tė flenė tėrė natėn pas mėsimit tė lojės ishin mė tė mirė pėr ta kuptuar trukun e fitimit tė lojės. 80 pėr qind e atyre qė kanė fjetur e kanė kuptuar trukun e lojės, ndėrsa vetėm 40 pėr qind tė atyre qė kanė qėndruar zgjuar e kuptuan trukun, tha Spencer.

Hulumtuesit ua caktuan lojėn grupeve tjera tė studentėve dhe zbuluan qė koha e ditės kur kanė luajtur nuk e ka ndikuar performancen e tyre, duke e rritur mundėsinė qė gjumi ishte faktor thelbėsor pėr dy grupet e para.

Por ēfarė ndodh? Truri duket qė pėrpunon gjatė gjumit atė qė ėshtė mėsuar, tha Spencer. “Truri i arkivon informatat. Dhe kur arkivoni fajllet ju pėrveē qė i lini nė sirtarin e fajlleve, po ashtu i lėni nė mėnyrė shumė tė organizuar, par ju i radhisni pranė gjėrave tjera.”Zgjidhja e problemit gjatė gjumit

Hulumtuesi i gjumit, Michael P. Stryker, profesor nė University of California nė San Francisco, tha qė studimi ka njė kufizim tė rėndėsishėm: “ A ėshtė ndryshimi me tė vėrtetė pėrfitim nė performancė pas gjumit pėr shkak tė njėlloj tė “mprehtėsisė” ose “zgjidhjes sė problemit” qė ndodh gjatė gjumit, ose ajo qė qėndrimi zgjuar pėr 12 orė ju bėn mė pak tė aftė pėr tė kryer detyrėn?”

Hulumtuesi i gjumit, Michael Anch, profesor i asocuar nė Saint Louis University, tha qė studimi “thekson rritjen e vetėdijesimit pėr rėndėsinė e gjumit pėr funksionim optimal kognitiv”.

“Ky studim ėshtė nė pėrputhje me studimet tjera qė sugjerojnė qė gjumi ju mundėson tė integroni informatat e mėsuara nga regjione tė ndryshme tė trurit, ēka nuk ėshtė e lejueshme nga vendimet e ēastit,” tha Anch. “Kjo e bėn mė tė besueshėm thėnien qė nėse keni vendim pėr tė marrė, flini dhe lėreni pėr ditėn tjetėr!”

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi