Peshqit qe jetojne jashte ujit

Shko posht

Super Peshqit qe jetojne jashte ujit

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 16, 2011 6:47 pm


Te ndjehesh si peshku pa uje nuk eshte aspak gje e mire, por nese je nje saltafango atehere ndryshon puna.
Peshqit saltafango ose oxudercinae jane peshq shume te vecante dhe mbi te gjitha jane te afte te jetojne edhe ne mungese te ujit.
Kjo specie eshte shume e perhapur ne zonat tropikale dhe subtropikale, kane fytyre dhe sy si te kafsheve qe jetojne ne balte dhe ushqehen me gaforre te vogla dhe insekte te tjera .
Kjo specie eshte rezultat i nje procesi te gjate pershtatjeje qe ka stratuar me dhjetra e mijera vjet me pare. Disa lloje te Oxudercinea marrin fryme me gushe dhe jetojne pergjate bregut, ku fshihen sidomos gjate batices dhe oreve me te nxehta te dites, gjithashtu leshojne edhe vezet e tyre.
Ato mund te arrijne 10 centimetra gjatesi trupore dhe jetojne kudo qe ka balte, materiale bimore dhe pak lageshti. Keto lloj peshqish jane shume aktiv dhe te shkathet, ata joshen, riprodhohen dhe ushqehen me lehtesi te madhe.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi