Dy vendet me emrin me te gjate ne bote

Shko poshtë

Super Dy vendet me emrin me te gjate ne bote

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 16, 2011 6:52 pm


Emri me i gjate i nje qyteti perbehet nga 169 germa.
Ndoshta nuk e dini, por dy vendet me emrin me te gjate ne bote jane pikerisht kryeqyteti i Tajlandes, Bangkoku dhe qyteza Llanfair e Uellsit. Emrat qe ne njohim jane thjeshte shkurtime te emrave origjinal.
Ai qe ne njohim me emrin Bangkok ne te vertete quhet “Qyteti i engjejve, qyteti i madh, qyteti i lumturise se perjetshme, qyteti i padepertueshem nga Zoti Indra, qyteti i mrekullueshem i botes, qyteti i lumtur qe ndodhet ne Pallatin Mbreteror te ngjashem me shtepine hyjnore ku jetojne zotat, nje qytet i bekuar nga Indra dhe i nderuar nga Vishnukam”.
E dyta per nga gjatesia eshte qyteza Llanfair, emri origjinal i se ciles eshte “Llanfairpwllgwyngyllgogerycchwyrndrobwllllantysiliogogogoch”. Per shkak te ketij emir kaq te gjate, kjo qyteze eshte kthyer ne nje vend turistik shume te vizituar.

_________________

Mos e merrni për dobësi heshtjen time, se nëse foli nuk do të mund ta përballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi