10 qytetet mė tė rrezikshme nė botė

Shko poshtė

Super 10 qytetet mė tė rrezikshme nė botė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jun 17, 2011 8:42 am


Faqja elektronike 'Urban Titan' ka realizuar klasifikimin e 10 qyteteve mė tė rrezikshme nė botė.Top 10 i referohet tė dhėnave tė vitit 2010, nė lidhje me kriminalitetin, terrorizmin dhe krimin e organizuar.
Nė vend tė parė ėshtė qyteti i Kapos nė Afrikėn e Jugut, kur vrasjet dhe vjedhjet janė nė qendėr tė zhvillimeve. Turistėve u rekomandohet qė tė mos qarkullojnė tė vetėm natėn dhe tė mos marrin para kesh nė dorė. Nė Afrikėn e Jugut regjistrohen 50 vrasje nė ditė dhe gjysma e tyre ndodhin nė Kapo.

Nė vend tė dytė ėshtė Karaci, nė Pakistan, qė konsiderohet si njė prej qyteteve mė tė rrezikshme edhe nė gjithė zonėn aziatike. Rreziku kryesor ėshtė prej atentateve, ndėrsa turistėt rrezikojnė tė konsiderohen spiunė ose agjentė tė vendeve tė huaja.

Qyteti tjetėr cuditėrisht ėshtė Detroit, nė SHBA. Pas krizės sė tregut tė makinave nė Amerikė, qyteti ėshtė braktisur nga njė pjesė e madhe e industrisė dhe banorėve. Sipas FBI-sė qyteti regjistron 1220 krime tė dhunshme cdo vit, ndėrsa revista "Forbes" e konsideron atė si qytetin mė tė rrezikshėm tė Shteteve tė Bashkuara.

Nė vend tė katėrt renditet Bagdadi, kryeqytet i Irakut. Qė prej sulmit amerikan nė vitin 2003, Bagdadi ėshtė klasifikuar si njė prej qyteteve mė tė rrezikshme nė botė. Mė shumė se 650 mijė civilė irakenė janė vrarė nė atentate apo nga lufta civile qė ka shpėrthyer nė vend.

Mė pas klasifikohet Grozni nė Rusi, qytet nė duar tė mafias ruse. Grozni ėshtė teatėr i rebelėve kundėr autoriteteve ruse dhe etiketohet si kryeqyteti i prostitucionit dhe drogės.

Nė vend tė gjashtė renditet Mogadishu, i Somalisė. Ky qytet ka qenė arenė lufte pėr shumė vite me radhė. Gjysma e popullsisė ėshtė larguar dhe nga viti 1991, njė milionė somalezė kanė vdekur pėr shkak tė atentateve dhe trazirave.

Ciudad Huarez ne Meksikė, ėshtė qytet qė ndodhet nė kufi me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ėshtė viktimė e luftės mes karteleve tė drogės. Cdo vit numėrohen 130 tė vdekur nė 100 mijė banorė.

Karakasi i Venezuelės konsiderohet nga politika ndėrkombėtare si kryeqyteti botėror i vrasjeve. Pjesa mė e madhe e dhunės i atribuohet luftės mes bandave rivale mes zotėrve tė drogės. Vetėm nė dhjetor tė vitit 2008 u vranė 500 persona.

Nė listė pėrfshihet edhe Nju Orlins i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, qė u gjunjėzua nga uragani Katrina. Atje janė regjistruar 95 viktima cdo 100 mijė banorė.

Nėse keni menduar tė shkoni nė Brazil pėr tė vizituar Rio de Zhaneiron, mendohuni mirė sepse ky qytet njihet pėr grabitjet e bizhuterive me vlerė, parave kesh. Karteli i drogės qė njihet me emrin "Piranjat" ėshtė i specializuar nė grabitje dhe rrėmbime. Zona metropolitane e Rios numėron 20 tė vdekur cdo ditė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi