Pse meshkujt jetojn m pak se femrat?

Shko posht

Super Pse meshkujt jetojn m pak se femrat?

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 17, 2011 10:10 amStatistikat thon se meshkujt, mesatarisht, jetojn pes vjet m pak sesa femrat.
Nj studim i br n Australi ka treguar se meshkujt mesatarisht jetojn pes vjet m shkurt sesa femrat, ku shkaku kryesor i ksaj sht pakujdesia e meshkujve pr shndetin e tyre.
Meshkujt jan m t rrezikuar nga paraqitja e kancerit, pin m shum duhan, prdorin m shum barna, kan problem me mbipesh, por shkojn m rrall te mjeku sesa femrat.

M shum se 68% e meshkujve kan probleme me mbipesh, 48% kan vshtirsi psikike, kurse vetm 5% sish han ushqime t shndetshme, thot Instituti australian i mjeksis.
Prkundr t gjitha ktyre, vitin q shkoi, vetm 16% e meshkujve kan shkuar te mjeku vitin q shkoi.
Instituti i mjeksis bn t ditur se rezultatet e kqija jan rezultat i disa faktorve. Pr shembull, meshkujt nuk e ln punn pr t shkuar t mjeku, si dhe kan turp q t bisedojn rreth problemeve emocionale dhe seksuale, sidomos me mjekun.
Nj gj e till ndikon q meshkujt t shtypin problemet dhe dhembjet e tyre, duke mos shkuar me koh te mjeku

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi