I kthehet shikimi pas 55 vjetsh

Shko posht

Super I kthehet shikimi pas 55 vjetsh

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 17, 2011 8:48 pm
Nj burr n SHBA, q ishte verbuar n nj sy 55 vjet m par, ka rifituar shikimin. Pacienti ishte 8 vje kur retina e tij u shqit, pasi ai u godit n syrin e djatht me nj gur.

Kur retina shkputet pr nj koh t gjat mund t dmtohet prkohsisht, kshtu q ringjitja mund t mos e risjell shikimin.

Doktort than se kthimi i shikimit pas nj kohe kaq t gjat ka ardhur n radh t par fal mjekimit.

Ky 63 vjear kur shkoi n nj klinik t New Yorkut, tha se kishte dhembje dhe skuqje n syrin e tij.

Syri ishte i enjtur, i gjakosur dhe kishte rrjedhje lngjesh. Pasi u la dhe u trajtua me nj ila q ndaloi rrjedhjen nga ent e gjakut, syri u fashit n mnyr q t mos ndjente dritn, transmeton TCH.

Mjekt menduan se kjo ishte inkurajuese pr t ringjitur retinn dhe pas ndrhyrjes kirurgjike ai ishte n gjendje t shihte srish.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi