Rusia blen dy anije luftarake nga Franca

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Rusia blen dy anije luftarake nga Franca

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 18, 2011 9:24 am


Rusia ka nėnshkruar me Francėn njė kontratė tė vlefshme 1 miliard dollarė pėr tė blerė dy anije lufte. Presidenti rus, Dmitri Medvedev, ka marrė pjesė nė ceremoninė e nėnshkrimit i cili u bė nė kohėn kur mbahej Forumi Ekonomik i Shėn Peterburgut.
Drejtori i njė korporate ushtarake ruse, Anatoli Isaikin, ka thėnė se Franca ėshtė pajtuar qė tė transferoj teknologji tė ndjeshme, njofton REL. Sipas njė marrėveshje paraprake tė arritur nė dhjetor, bėnė qė dy anije luftarake tė ndėrtohen nė Francė dhe dy tė tjera tė ndėrtohen edhe nė Francė dhe njė pjesė e tyre nė Rusi.

Blerja, e para e Rusisė nga njė anėtar i NATO-s, ka nxitur shqetėsimin e aleatėve tė Francės si dhe tė disa ish shteteve sovjetike. Njė anije ēfarė ėshtė pajtuar Rusia ta blejė mund tė mbajė deri nė 16 helikopterė, katėr mjete zbarkimi, 13 tanke, rreth 100 automjete tė tjera dhe njė forcė tė pėrbėrė prej 450 trupave.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi