Shqiptarėt nuk kanė qasje nė fondet e BE-sė

Shko poshtė

Super Shqiptarėt nuk kanė qasje nė fondet e BE-sė

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 18, 2011 9:32 am


Shqiptarėt nė Maqedoni nė masė tė vogėl shfrytėzojnė fondet evropiane. Edhe ato qė shfrytėzohen me vėshtirėsi tė mėdha arrihet qė tė pėrfitohen. Mungesa e informimit si dhe trajnimeve se si tė aplikohet dhe realizohet njė projekt pėr IPA fonde apo fondet bujqėsore IPARD ka bėrė qė shqiptarėt tė jenė larg kėtij realiteti, shkruan Ina.
Abdulla M (45), ėshtė njė bujk nga zona e Likovės, i cili rrėfen se nuk ka lidhje me fondet qė i jep Evropa. Por, edhe shoqatat joqeveritare bėjnė tė ditur se kanė vėshtirėsi pėr tė realizuar ndonjė projekt pėr tė tėrhequr para nga fondet evropiane.

Ekspertėt tė ndarė pėr fondet Drejtori i Institutit pėr Studime Politike, Rizvan Sulejmani ka theksuar se fondet evropiane nuk ndahen sipas parimit tė barazisė apo pėrfaqėsimit tė drejtė, por ato ndahen mbi parimin e konkurrencės dhe meritės. “Kjo nėnkupton se qė tė mund tė shfrytėzoni kėto fonde, duhet tė jeni tė pėrgatitur pėr atė. Atje vlen kriteri din apo nuk din, e bėn apo nuk e bėn. Pėr kėtė duhet tė vlejė pėrgatitja e pjesės shqiptare nė administratė, sidomos komunat, ndėrmarrjet si dhe organizatat joqeveritare”, ka theksuar eksperti pėr ēėshtje evropiane, Rizvan Sulejmani.

Sipas tij, puna e parė qė duhet bėrė ėshtė qė tė pėrgatiten kuadro me gjuhė tė huaja, tė ketė trajnime pėr njohjen e lėndės dhe teknikės sė aplikacioneve dhe pėrgatitjen e dokumentacioneve.

Vlerėsimet e fundit janė se kapacitetet administrative tė Qeverisė sė Maqedonisė janė pėrforcuar pėr tė tėrhequr kėto fonde, kryesisht fondet e IPA tė BE-sė, ndėrsa pėr ndėrmarrjet, shoqatat joqeveritare dhe komunat, as qė mund tė bisedohet, pėr shkak tė mungesės sė edukimit, trajnimeve dhe pėrgatitjes sė projekteve.

Nė Republikėn e Maqedonisė deri tani janė harxhuar rreth 100 milionė euro mjete nga fondet IPA, e kjo shumė me siguri do tė rritet edhe deri 120 milionė, informoi Bart Staes, lider i delegacionit tė komitetit pėr kontroll buxhetor tė Parlamentit Evropian, pas vizitės nė vend.

Sipas Derik Von, anėtar i delegacionit, BE-ja dėshiron tė dijė se paratė nga fondet e BE-sė harxhohen nė projekte tė cilat janė nė dobi tė qytetarėve tė vendit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi