Si t'i ruajmė pėrbėrėsit e dobishėm tė perimeve gjatė zierjes?

Shko poshtė

Super Si t'i ruajmė pėrbėrėsit e dobishėm tė perimeve gjatė zierjes?

Mesazh nga Albba prej Sat Jun 18, 2011 8:37 pmPerimet mė sė miri ėshtė tė zihen nė avull, derisa tė zbuten. Kjo mėnyrė e pėrgatitjes sė perimeve pengon eliminimin dhe humbjen e vitaminave dhe mineraleve tė nevojshme.
Pėr pėrgatitje tė drejtė tė perimeve nė avull, ėshtė e nevojshme zierja nė shportėn nga rrjeta e metaltė, e cilat futet nė tenxhere me ujė (rreth gjysmė gote ujė), e cila duhet mbuluar me kapak, nė mėnyrė qė procesi i zierjes tė pėrshpejtohet dhe tė ruhet pėrbėrja e vitaminave.

Pėrgatitja e perimeve nė furrėn me mikrovalė ėshtė edhe njė nga mėnyrat e ruajtjes sė pėrbėrėsve tė dobishėm tė perimeve. Duhet zier nė enė speciale zjarrduruese, tė mbuluar me kapak, me sasi minimale tė ujit (disa lugė) dhe nė kohė minimale (rreth 5 minuta).

Hulumtimet tregojnė se brokoli i pėrgatitura nė kėtė mėnyrė humb madje 66 pėr qind tė vlerave ushqyese, ndėrsa me zierje nė avull, kjo humbje ėshtė vetėm 11 pėr qind. /Telegrafi/
avatar
Albba
PrincesS
Besa-Bess
PrincesSBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1505
Mosha : 23
Viti: : 25/08/1994
Vendbanimi: : Therand
Aktiviteti :
80 / 10080 / 100

Registration date : 07/05/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi