Qumėshti zvogėlon rrezikun e kancerit tė zorrės sė trashė

Shko poshtė

Super Qumėshti zvogėlon rrezikun e kancerit tė zorrės sė trashė

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 20, 2011 7:04 amĖshtė zbuluar se qumėshti dhe kalciumi nė ushqim zvogėlojnė rrezikun e zhvillimit tė kancerit tė zorrės sė trashė dhe rektumit.
Kanceri i zorrės sė trashė nė masė tė madhe mund tė parandalohet me ushtrime tė rregullta, mbajtjen e peshės normale trupore nė mėnyrė konstante dhe konsumimin e ushqimit qė pėrmban pak mish tė kuq, dhe shumė pemė, perime dhe drithėra.
Ėshtė zbuluar se qumėshti dhe kalciumi nė ushqim zvogėlojnė rrezikun e zhvillimit tė kancerit tė zorrės sė trashė dhe rektumit. Kalciumi pengon rritjen e shtuar tė qelizave nė sistemin e zorrėve.
Njerėzit tė cilėt futin nė organizėm sasi mė tė madhe tė kalciumit (afėr 900 miligramė nė ditė) janė pėr 21% mė pak tė rrezikuar nga kanceri i zorrės sė trashė. Megjithatė, duhet tė keni kujdes qė tė mos e teproni me kalcium, sepse disa studime tė tjera kanė gjetur lidhshmėrinė e konsumimit tė madh tė kalciumit dhe rrezikut pėr shfaqjen e kancerit tė prostatės!

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi