Probleme shėndetėsore nga pėrdorimi i kompjuterit

Shko poshtė

Super Probleme shėndetėsore nga pėrdorimi i kompjuterit

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 20, 2011 7:05 amTė rinjtė gjithnjė e mė shumė kanė probleme me dhimbje nė shpinė, qafė dhe supe, pėr shkak tė qėndrimit tė tepėrt ulur para kompjuterit, sidomos edhe pėr shkak tė punės me laptop.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Bostonit, nėpėrmjet njė hulumtimi, kanė treguar se 50 pėr qind e studentėve vuanin nga dhimbjet e lidhura me pėrdorimin e kompjuterit. Ēdo i shtati student ishte ankuar se ndien dhimbje vetėm pas njė ore qė kalon para monitorit tė kompjuterit.
Shkaku kryesor i kėtyre dhimbjeve, sipas ekspertėve, ėshtė se pėrdoruesit e kompjuterėve personalė dhe tė laptopėve, para sė gjithash, nuk e mbajnė pozitėn e duhur gjatė punės.
Ekspertėt rekomandojnė qė pėr punė me kompjuter ėshtė mė mirė tė pėrdoret “miu” sesa “touchpad” (puna me gishta), sepse ky i fundit mund tė shkaktojė presion nė duar dhe nė nyjat e duarve. Ata thonė se miu duhet tė jetė nė nivel me bėrrylin dhe jo larg kompjuterit.
Po ashtu, edhe ekranet shpesh vendosen shumė poshtė, pėr kėtė arsye pėrdoruesi duhet tė pėrkulet pėrpara dhe kjo shkakton dhimbje nė shpinė dhe nė qafė.
Prandaj, thonė ekspertėt, ėshtė mirė qė gjatė ditės, kohė pas kohe, tė zgjatet qafa dhe nyjat. Nga ana tjetėr, shkencėtarėt thonė se njerėzit qė merren me aktivitet fizik kanė shumė mė pak probleme me dhimbjet e lidhura si pasojė e pėrdorimit tė kompjuterėve.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi