Domatja mbron lėkurėn

Shko poshtė

Super Domatja mbron lėkurėn

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 20, 2011 8:05 am
Koncentrati i domates pėrmban njė substancė tė aftė tė mbrojė lėkurėn nga plakja nė sasi dhjetė herė mė shumė se domatja e freskėt. Domatja, nė fakt, ėshtė njė perime e pasur me substancėn e likopenit, ndoshta mė e pasura, e cila ēliron njė funksion shumė tė vlefshėm: bllokon veprimin e radikaleve tė lira, domethėnė tė substancave qė trupi ynė i prodhon si mbetje. Kėto radikale provokojnė plakjen e lėkurės, tė cilat dėmtojnė qelizat.

Pastaj radikalėt e lira mund tė favorizojnė zmadhimin e tipave tė ndryshėm tė kancerit si atij tė gjoksit, nė vezoret e grave dhe nė prostatė tek burrat. Domatja kėshtu ėshtė shumė e ēmuar pėr bukurinė e lėkurės dhe ėshtė njė armė efikase nė parandalimin e kancerit dhe akoma mė shumė koncentrati i saj, na thonė studiuesit.

Motivi ėshtė i thjeshtė, pėrgjatė pėrgatitjes, kur domatja zihet, nxehtėsia dhe uji e avullojnė dhe koncentron pėrbėrėsit ushqimore, ku ėshtė mė i rėndėsishėm likopeni.

Kaloria pastaj transformohet dhe likopeni bėhet mė i asimilueshėm nga trupi njerėzor. Ja pėrse sasia e likopenit gjendet nė pėrmbajtje 10 herė mė shumė se tek tuli i perimit tė freskėt. Domatja, sipas njė kėrkimi italian, ėshtė e vlefshme edhe sepse pėrmban sasi kripėrash minerale tė domosdoshme pėr shėndetin dhe bukurinė, p.sh kaliumi, i cili lufton ruajtjen e nivelit hidrik dhe presionin e lartė, me kalciumin, i rėndėsishėm pėr tė pasur dhėmbė dhe kocka tė forta, hekuri, fosfori dhe vitaminat A dhe C, tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr bukurinė dhe shkėlqimin e lėkurės dhe nė parandalimin e tumoreve. Dhe, sė fundmi, ėshtė e pasur me fibra ushqyese, tė cilat lehtėsojnė funksionimin e zorrėvė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi