Pemėt e thata shėruese

Shko poshtė

Super Pemėt e thata shėruese

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 20, 2011 8:07 am
Disa vende, duke pėrfshirė Britaninė e Madhe dhe Shtete e Bashkuara tė Amerikės, tashmė kanė vėnė pemėt e thata nė listė tė ushqimeve tė rekomanduara, ndėrsa kongresi botėror pėr arrorėt dhe pemėt e thata ka kėrkuar qė edhe zyrtarisht tė barazohet vlera e frutave tė thata me pemėt e freskėta. Dr. Daniel Gallaher nga University of Minnesota ka shpjeguar qė frutat e thata janė burim i shkėlqyeshėm i fibrave tė tretshme dhe tė patretshme nė ushqim. Sikurse edhe frutat e freskėta, edhe ato kanė indeks tė ulėt glikemik dhe luajnė rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e sėmundjeve tė ndryshme metabolike, ka theksuar Gallaher.

Dr. Gary Williamson nga Leeds University ka thėnė qė ka mbetur pak vend pėr dyshim nė mbrojtjen, tė cilėn konsumi i frutave tė tillė tė pėrpunuara e ofron kundėr sėmundjeve te zemrės.

“Disa lloje tė pemėve, duke pėrfshirė edhe ato tė thatat, pėrmbajnė nivel tė lartė tė polifenoleve tė ndryshme, ndėrsa ne sapo kemi filluar t’i kuptojmė tė gjithė efektet pozitive qė i kanė ato nė mbrojte tė shėndetit”, ka shpjeguar Andriana Kaliora mga Universiteti i Athinės.

Kaliora ka shtuar qė rezultatet e hulumtimit me frutat e thata tė pemėve kanė treguar qė ato parandalojnė formimin e disa llojeve tė kancerit.

Edhe pse mekanizmat janė ende tė panjohur, sigurisht qė ngadalėsojnė pėrhapjen e qelizave tė kancerit, duke i shkatėrruar dhe shtypin inflamacionet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi