Peru: Zbulohen piramidat 4000 vjet t vjetra

Shko posht

Super Peru: Zbulohen piramidat 4000 vjet t vjetra

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 20, 2011 10:07 am


Arkeologt peruan kohve t fundit zbuluan xhunglave t Perus veriore, dy komplekset m t mdha t piramidave t lashta nga 4000 vjet t vjetra, q mund t jen tempujt m t vjetr t zbuluar n kt vend.
Zbulimi i dy piramidave t lashta n kompleskin pran qytetit Jan jan dshmi t arkitekturs monumentale, mijra vjet para ardhjes s spanjollve, t cilat shtrihen prmes Andeve e deri n xhungl.

Dy piramidat, Monte Grande dhe San Isidro, ishin t mbuluara nga bimt, ndrsa banort e ksaj zone i prdornin ato si deponi t mbeturinave, deri para ardhjes s arkeologve t cilt filluan grmimet.

Udhheqsi i ekipit peruan, arkeologu Kvirinjo Olivera, argumenton se tempujt jan vepr e kulturs Brakamoros e cila ishte pjes e Konfederats s fiseve Amazonian q banonin n kufirin aktual t Perus dhe Ekuadorit.

Sipas tij, gjetja e tempujve sht unike, jo vetm pr shkak t antikitetit t tyre, por edhe pr shkak t lokacionit n t cilin ato gjenden.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi