Sot solciti veror, dita m e gjat e vitit

Shko posht

Super Sot solciti veror, dita m e gjat e vitit

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 20, 2011 3:59 pm


Diellndalimi veror, momenti n t cilin Dielli arrin kndin m t lart ndaj ekuadorit, do t bj q t kemi sot ditn m t gjat.

Solstici veror ose diellndalimi i vers sht dita m e gjat e vitit dhe pr pasoje nata m e shkurtr. N astin e diellndalimit, Dielli arrin pjerrsin m t madhe t lvizjes s tij n krahasim me eklipsin (errimin), dhe sht n zenit t tropikut t shenjs s Gaforres. Diellndalimi veror prfaqson fillimin e vers dhe ka qen n histori shkak festimesh.

Ndrsa data e diellndalimit dimror (21 dhjetor) shnon edhe ditn m t shkurtr dhe natn m t gjat t vitit. Dielli mbrrrin pjerrsin m t vogl dhe ndodhet n zenit n tropikun e shenjs s Bricjapit. Edhe diellndalimi i dimrit ka qn shenj festimesh si: Saturnalia n Romn e lasht, Kvanza pr disa popuj afrikan, si edhe Krishtlindja.

Diellndalimi sbashku me baraznatn lidhen me prcaktimin e stinve t vitit.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi