Kujdes gjatė rrezitjes

Shko poshtė

Super Kujdes gjatė rrezitjes

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 21, 2011 7:15 amStina e verės, me temperatura tė larta e frekuentimin e shpeshtė tė plazhit, sjell dhe kėshillat e mjekėve dermatologė pėr tė gjithė qytetarėt pėr tė bėrė kujdes gjatė ekspozimit nė diell, nė veēanti nga djegiet e ndryshme.

Sipas mjekėve dermatologėve, intervali mė i rrezikshėm qė njerėzit nuk duhet tė ekspozohen nė diell ėshtė nga ora 11:00-14:00 tė drekės, pasi qėndrimi nė diell nė orėt e pikut, krijon djegie tė lėkurės, qė manifestohen me simptoma tė ndryshmet nė organizėm. "Nė disa raste pas kthimit nga plazhi, njerėzit ndjejnė ethe, qė quhen 'ethet e diellit'", pohojnė dermatologėt.

Ata kėshillojnė qė ekspozimi nė diell tė bėhet gradualisht, ndėrsa pėrdorimi i kremrave mbrojtės pėr mbrojtjen nga rrezet UV-a dhe UV-b sipas fototipit tė lėkurės dhe intensitetit te rezeve ultraviolet, ėshtė i domosdoshėm. Kremrat mbrojtėse duhen aplikuar 15 -20 minuta para daljes nė diell, pas larjes, fshirjes me peshqir dhe djersitjes.

Krahas djegieve nė lėkurė, tė pranishme nė sezonin e verės janė infeksionet e ndryshme, kryesisht mukotike dhe ato me origjinė nga bakteri i stafilokokut. Transmetuesit kryesorė tė kėtyre sėmundjeve tė lėkurės janė mushkonjat dhe mizat, ndaj mjekėt rekomandojnė shumė kujdes ndaj tyre, pasi mund tė sjellin ērregullime tė karaktereve tė ndryshme nė organizėm.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi