Cilat sėmundje janė tė lidhura me muajin e lindjes

Shko poshtė

Super Cilat sėmundje janė tė lidhura me muajin e lindjes

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 21, 2011 7:20 am
Ata qė kanė lindur nė pranverė shpesh janė mė shkurtpamės sesa ata qė kanė lindur nė muajt e verės, ndėrsa foshnjat e dimrit dhe tė vjeshtės jetojnė rreth 160 ditė mė gjatė nga tė tjerėt.

Njerėzit e lindur nė pranverė kanė rrezik mė tė madh tė sėmurjes nga skleroza e shumėfishtė dhe Alzheimeri ndėrsa jetojnė rreth 160 ditė mė pak se ata qė kanė lindur nė vjeshtė, ka treguar hulumtimi 30-vjeēar i kryer nė mė shumė se dy milionė austriakė dhe danezė. Shkencėtarėt pohojnė se si rreziqet individuale shėndetėsore tė lidhura me muajin e lindjes shpjegohen me ekspozimin ndaj rrezeve tė diellit tė nėnės gjatė kohės sė shtatzėnisė.

Rrezet e diellit nxisin prodhimin e vitaminės D nė organizėm. Ndėrsa mungesat e tij nė muajt e parė tė jetės mund tė kenė pasoja afatgjate nė shėndetin fizik dhe psikik. Vitamina e diellit ėshtė pėrgjegjėse pėr rregullimin e mijėra gjeneve gjatė zhvillimit tė fėmijės nė mitėr, dhe kėshtu ndikon edhe nė inteligjencėn e tij. Shkencėtarėt kanė vėrtetuar qė ata qė kanė lindur nė vjeshtė dhe dimėr janė mė inteligjentė se fėmijėt e pranverės dhe verės, sepse nėnat gjatė shtatzėnėsisė “kanė thithur” mė shumė rreze dielli.

Ndikimin e kohės sė lindjes nė predispozitat shėndetėsore tė individėve e kanė vėrtetuar edhe studimet individuale amerikane dhe izraelite, tė cilat kanė zbuluar qė njerėzit e lindur nė pranverė janė mė shpesh shkurtpamės se tė lindurit nė verė.

Ēka “mbart” secili muaj?

Janari

Njerėzit e lindur nė janar kanė rrezik mė tė madh pėr Alzheimerin, ērregullimin bipolar, sėmundjen e Chronit, epilepsinė dhe skizofreninė.

Shkurti

Njerėzit e lindur nė shkurt kanė rrezik mė tė madh nga Alzheimeri, ērregullimet e tė ushqyerit, sėmundja e Hodgkinsit dhe narkolepsia.

Marsi

Njerėzit e lindur nė mars kanė rrezik mė tė madh nga astma, autizmi, diabeti, ērregullimet e personalitetit, abuzimi me alkool dhe sėmundja e Hodgkinsit.

Prilli

Tė lindurit nė prill kanė rrezik mė tė madh nga glaukoma, sėmundjet e neuroneve motorike, koeficienti mė i vogėl i inteligjencės, sėmundja e Parkinsonit, abuzimi me alkool, rregullimet me ushqim dhe skleroza e shumėfishtė.

Maji

Njerėzit e lindur nė maj kanė rrezik mė tė madh nga autizmi, sėmundjet e neuroneve motorike, diabeti, koeficienti mė i ulėt i inteligjencės, sėmundja e Parkinskonit, dhe ērregullimi i personalitetit.

Qershori

Njerėzit e lindur nė qershor kanė rrezik mė tė madh pėr sindromėn e Downit, diabetin, shkurtpamėsinė, sklerozėn e shumėfishtė, glaukomėn dhe sėmundjen e Parkinskonit.

Korriku

Ata qė kanė lindur nė korrik kanė rrezik mė tė madh nga shkurtpamėsia, autizimi, abuzimi me alkool, sėmundjet e neuroneve motorike dhe sindroma e Downit.

Gushti

Tė lindurit nė gusht kanė rrezik mė tė madh nga autizmi, astma, sindroma e Downit dhe sėmundjet e neuroneve motorike.

Shtatori, tetori, nėntori dhe dhjetori

Njerėzit e lindur nė shtator, tetor, nėntor dhe dhjetor kanė rrezik mė tė madh nga astma.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi