Pse duhet dashur gabimet tona?

Shko poshtė

Super Pse duhet dashur gabimet tona?

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 21, 2011 7:21 am
- Ju vjen keq pėr ēfarė keni bėrė, dhe jo pėr atė qė nuk keni bėrė. Ose, mė mirė ėshtė tė dashuroni dhe tė humbni atė qė dashuroni, se sa tė mos dashuroni asnjėherė, thotė fjala e urtė, ndėrsa tani shkencėtarėt vėrtetojnė qė kjo ėshtė shumė e saktė. Sado tė dhimbshme tė jenė gabimet tona, ato nxisin suksesin e ardhshėm nė karrierė dhe dashuri.

Gabimet? Sigurisht, tė gjithė kemi lista tė gjata tė cilat mė me dėshirė do t’i harronim. Megjithatė, keqardhja pėr gjėrat qė i kemi bėrė nė afat tė gjatė janė mė pak tė dhimbshme se sa ato qė janė pasoja tė mosveprimit, thonė shkencėtarėt. Ndėrsa dhimbja tė cilėn e ndiejmė pėr shkak tė shanseve tė lėshuara, na lė vragė tė pėrhershme.

Nė studimin tė cilin e kanė kryer dy universitete amerikane kanė identifikuar dy lloje tė proceseve tė keqardhjes – keqardhja pėr shkak tė veprimit e cila bazohet nė atė se ēka ka ndodhur me tė vėrtetė dhe keqardhja e tė qėndruarit tė qetė –qė ka tė bėjė me diēka qė keni mundur ta bėni, por nuk e keni bėrė.

Nė anketė 370 persona tė rritur janė tė lutur qė nė detaje tė diskutojnė pėr gjėrat pėr tė cilat ndiejnė keqardhje dhe tė pėrshkruajnė se sa ka zgjatur dhimbja. Temat mė tė shpeshta ishin dhimbja pėr shkak tė dashurisė dhe keqardhja pėr shkak tė lėshimeve nė arsim dhe karrierė. Keqardhja pėr shkak tė dashurisė ėshtė treguar veēanėrisht e dhimbshme; shumė tė anketuar kanė shprehur keqardhje pėr shkak tė dashurive tė lėshuara dhe lidhjeve qė nuk kanė funksionuar.

Rezultatet e publikuara nė revistėn 'SAGE', kanė zbuluar se procesi i keqardhjes pėr diēka qė kemi bėrė nė fillim ėshtė shumė i dhimbshėm, por nuk mbete aq gjatė si keqardhja pėr diēka qė nuk kemi bėrė. Po ashtu kanė treguar qė njerėzit mė shumė ndiejnė keqardhje pėr humbjen e personit tė dashur se sa pėr shkak tė karrierės.

Megjithatė, autorėt e studimit pohojnė qė keqardhja, posaēėrisht pėr shkak tė gjėrave tė pabėra, na nxit pėr sukses tė ardhshėm dhe nė ndėrmarrjen e rreziqeve mė tė mėdha, qė tė mos kalojmė pėrsėri nėpėr pėrvojėn e njėjtė tė dhimbshme.

Mos e shtypni dhimbjen

“Njerėzit ndiejnė keqardhje pėr gjėrat qė e rėndėsishme pėr ta. Tė gjithė dėshirojmė marrėdhėnie tė forta dhe stabile shoqėrore, dhe jemi tė palumtur kur nuk i kemi”, tha autori i studimit, profesor Mike Morrison, nga Universiteti nė Illinois. “Keqardhja mund tė jetė e dhimbshme, por njėkohėsisht e dobishme. Disa njerėz thonė qė tentojnė tė jetojnė pa keqardhje, por mendoj qė ajo ėshtė gjendje e pandershme njerėzore”, shton Morrison.

Por nėse tentojmė tė shtypin keqardhjen, sakrifikojmė njė pjesė tė humanitetit tonė. Duke diskutuar pėr rezultatet e studimit, prof. Morrison shton qė ėshtė parimi kryesor i rregullimit tė keqardhjes nė teori qė dhimbja ėshtė mė intensive nėse bėhet fjalė pėr gjėrat tė cilat janė veēanėrisht tė rėndėsishme pėr ne.

“Kemi gjetur disa shembuj tė kėsaj forme. Femrat, tė cilat shpesh vlerėsojnė raportet shoqėrore mė shumė se meshkujt, ndiejnė keqardhje pėr shkak tė dashurisė mė shumė se meshkujt, pėr tė cilėt megjithatė, ėshtė mė e rėndėsishme karriera prandaj nė dhimbshėm i pėrjetojnė gabimet nė atė aspekt.”

Edhe pse keqardhja ndonjėherė mund tė ketė pasoja tė kėqija pėr shėndetin mental, hulumtimet tregojnė qė keqardhja na motivon pėr aktivitete tė reja tė pėrmirėsuara, dhe me kėtė edhe kushte mė tė mira tė jetesės.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi