Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė tėrheqjen seksuale

Shko poshtė

Super Cilėt janė faktorėt qė ndikojnė nė tėrheqjen seksuale

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 21, 2011 7:22 am
Cilėt janė elementet qė ndikojnė nė tėrheqjen seksuale mes njerėzve? A mjafton vetėkontrolli pėr tė shmangur njė kontakt shpirtėror apo fizik? Janė pikėrisht hormonet ato qė janė pėrgjegjėse pėr ndjenjat epshore, qė na zgjohen kur kemi pranė personat qė dėshirojmė mė tepėr. Por edhe pse na zgjohen ndjenjat epshore, ne nuk turremi mbi to. Pse? Sepse ėshtė truri ynė qė na dallon prej kafshėve, nė mos tė gjithėve, shumicėn prej nesh. Rregullat e shoqėrisė, mjedisi nė tė cilin jemi rritur, frika qė kemi prej sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, si dhe shumė sfida tė tjera jetėsore, na kanė aftėsuar qė ta mposhtim atėherė kur duhet, kėrkesėn natyrale pėr marrėdhėnie seksuale. Madje, edhe kur ajo ėshtė shumė urgjente. Ja cilėt janė faktorėt qė ndikojnė tek tėrheqja seksuale...

Aroma

Ėshtė faktori kryesor qė na ndihmon pėr tė zgjedhur partnerin. Dihet qė ēdokėnd e karakterizon aroma e trupit tė tij. Njė aromė e kėndshme do tė ishte shumė mė efikase sesa njė pamje e bukur. Njė tjetėr detaj ėshtė edhe parfumi. Pėr shembull, mjafton qė tė parfumohesh me disa pika rreth qafės nga era e veēantė dhe kėsaj nuk mund t’i rezistojė asnjė mashkull.

Veshja

Gruaja e veshur me tė kuqe, tė mbush me pasion. Me kėtė ngjyrė, femrat shpesh fitojnė ftesa pėr takime, pasi meshkujt ndikohen shumė nga simbolizmi romantik i ngjyrave, instinktit primar dhe seksit nė pėrgjithėsi. Nėse do tė bėnit tuajėn njė veshje ku e kuqja tė jetė protagoniste, atėherė suksesi ėshtė i garantuar.

Hormonet

Pėrderisa njė femėr tėrhiqet nga njė mashkull tip muskuloz, nesėr ajo mund tė gjendet nė krahėt e njė djali tė sjellshėm, tė tipit romantik. Kjo ndodh pėr shkak tė hormoneve qė shpesh i pėrcaktojnė dėshirat. Ashtu siē u pėrmend edhe mė sipėr, janė pikėrisht hormonet qė zgjojnė ndjesitė seksuale.

Stresi

Ndjenja e stresit ėshtė nė njė nivel tė njėjtė ndikimi nė trupin e njeriut, ashtu siē ėshtė tėrheqja seksuale, por nė drejtime tė kundėrta. Kur njė mashkull ėshtė i stresuar, ai mundohet ta balancojė gjendjen e tij psikofizike, duke tentuar t’i afrohet njė femre dhe probabiliteti i mundėsisė pėr tė tė ftuar njė mashkull pėr njė darkė romantike, ėshtė kur ai gjendet nė situata tė vėshtira, e jo nė ato normale.

Epshi

Epshi ėshtė dėshirė kimike, hormonale dhe emocionale pėr tė bėrė seks. Nė zemėr tė tė gjithė kėtij procesi kompleks ėshtė hormoni testosteron. Testosteroni ėshtė hormoni kryesor mashkullor. Ai nxit dėshirėn pėr seks (libidosin) tek burri dhe e shėtit atė drejt orgazmės. Si bėhet njė djalė ose njė burrė epshor? Fillimisht, duhet njė fantazi seksuale qė tė zgjojė dėshirėn pėr seks dhe tė nxitė hormonet tė shpėrthejnė. Djali dėshiron tė arrijė njė orgazėm dhe kėrkon tė gjejė njė partnere, qė tė bashkėpunojė me tė pėr tė arritur orgazmėn. Kjo do tė thotė se ai, nė fund tė fundit, kujdeset vetėm pėr veten. Epshi ėshtė egoist.

Dashuria

Dashuria, ashtu si edhe epshi, drejtohet nga hormonet. Pėrzierja e serotoninės, testosteronit, dopaminės, endorfinave dhe e lėndėve tė tjerave kimike qė qarkullojnė nė trup e nė tru nė njė kohė tė dhėnė, pėrcaktojnė pėrgjigjet fizike dhe emocionale tė personit. Disa hormone nxisin, tė tjerat frenojnė. Ato prekin ndijimet, mendimet dhe sjelljet tona. Hormonet, secili me kontributin e tij, vijnė nė shtrat bashkė me ne. Ēdo kimikat qė rishfaqet, shton diēka tė re nė marrėdhėnie.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi