Mėnyra pėr tė rėnė nga pesha pėr sezonin e verės

Shko poshtė

Super Mėnyra pėr tė rėnė nga pesha pėr sezonin e verės

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 21, 2011 3:49 pmMėnyra mė efektive pėr tė rėnė nga pesha pėr sezonin e verės janė ushtrimet dhe zevendėsimi i ushqimeve qė kanė shumė kalori.

Lona Sandon, asistente e klinikės sė tė ushqyerit nė University of Texas Southwestern Medical Center nė Dallas dhe njė zėdhėnėse pėr American Dietetic Association (Shoqata Amerikane Dietike) thonė se ushtrimet kanė impaktin mė tė madh, por duke zėvendėsuar sodėn me njė ēaj tė ftohtė pa sheqer mund tė ju ndihmojė tė ulni kaloritė qė merrni.

Disa zėvendėsime tė tjera qė kėshillohen janė:

-Zėvendėsimi i lėngut tė frutave me njė frut tė plotė.
-Ulni sasinė e lėngut tė portokallit qė merrni duke e zevendėsuar 20 pėr qind tė tij me ujė.
-Sallatat jeshile me njė vezė tė zier pėr proteina, do tė ju krijojė ndjenjėn e ngopjes.
-Mbani djathin por largoni majonezėn nė sanduiēe.
-Shijoni njė sanduiē gjysėm tė hapur me vetėm njė fetė bukė, pėr tė larguar afėrsisht 100 kalori.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi