Si te mbrohemi nga temperaturat e larta

Shko posht

Super Si te mbrohemi nga temperaturat e larta

Mesazh nga Nora prej Wed Jun 22, 2011 7:41 amTe mos dilet jashte ne periudhen nga ora 10:00 deri 17:00 pa nevoje, ndersa rekomandohet qe njerezit te levizin vetem ne oret e mbremjes.
Gjate ketyre temperaturave tropikale shmangen aktivitete te renda, duke pershire sportin, vecanerisht ne periudhen me te nxehte te dites.
Te vishen veshje te lehta dhe me ngjyra te hapua, syze dielli dhe kapele ne koke. Gjate qendrimit te domosdoshem ne te hapur, rekomandohen pushime me te shpeshta nen hije.
Te pihen se paku dy litra lengje dhe ato uje jo te gazuar, uje mineral, lengje, caj dhe supe.
Ndalohet rreptesisht konsumimi i ushqimeve me yndyre dhe embelsirave.
Qytetaret duhet tu shmangen pijeve alkoolike, pijeve qe permbajne kafeine, pijeve teper te ftohta.
Shpesh te kontrollohet tensioni i gjakut dhe menjehere te vizitohet mjeku ne qofte se paraqitet dhimbje koke, mundime ose humbet sasi me e madhe e ujit nga organizimi
Rekomandohet qe vozitesit te cilet duhet te bejne relacione me te gjata te nisin ne mengjes, ose ne oret e pasdites
Rekomandohet qe femijet, te moshuarit, te semuret kronike dhe grate shtatzena te qendrojne me shume ne hapesira te mbyllura, te klimatizuara, ndersa obligimet e domosdoshme t`i kryejne deri ne oren 10 te mengjesit, ose pasdite pas ores 17
Vecanerisht te disiplinuar duhet te jene te semuret kronike e sidomos ata me semundje te zemres, neurologjike, te semuret me diabet, te semuret me semundje te mushkerive te bardha dhe te tjera. Per te gjitha ndryshimet ne gjendjen shendetesore eshte e domosdoshme te konsultohen me mjekun.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi